«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران تلفنی گفت‌وگو کرده گفته در این تماس، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است. 

بورل در توئیتر نوشته است: «ایران-تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره شیوع کرونا صحبت کردم. بر همبستگی و حمایت اتحادیه اروپا تأکید کردم. یکشنبه گذشته، ما به عنوان بخشی از پاسخ کلی اتحادیه اروپا، اولین بسته تجهیزات پزشکی را تحویل ایران دادیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک پیام توئیتری دیگر نوشته است: «من بعد از نتایج اطمینان‌بخش جلسه کمیسیون مشترک در هفته گذشته مسئله برجام را مطرح کردم. تلاش‌ها برای بازگشت ایران به اجرای کامل توافق هسته‌ای ادامه دارد.»

بورل گفته با وزیر خارجه ایران درباره جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت‌وگو کرده است. 

او در سومین پیام نوشته است: «به جدیدترین گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم پرداختیم و از جمله درباره ضرورت تداوم همکاری خوب ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ارائه همه توضیحات ضروری و دسترسی‌ها به اماکن معین گفت‌وگو کردیم. حمایت قوی اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  ادامه دارد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است.

نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران همچنان محدودیت‌های کلیدی که در توافق هسته‌ای وجود داشته از جمله سطح غنی‌سازی اورانیوم را «نقض کرده است.»

 جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی درباره داشتن «فعالیت‌های پنهان هسته‌ای» را رد و تأکید کرده است برنامه هسته‌ای این کشور برای مصارف صلح‌آمیز است. 

این در حالی است که کاظم غریب آبادی سفیر ایران در آژانس اتمی در یادداشتی اعتراضی به آژانس اعلام کرد که22%بازرسی های انجام شده توسط آژانس در سراسر دنیا، در ایران انجام می شوند/هر روز ۶ بازرس در ایران حضور دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند