به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیش از سفر به پایتخت کرواسی  برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به این کمک ۱۰۰ میلیون یورویی گفت: شروطی وجود دارند و باید شرایط انتقال افراد از مرزها فراهم شده و از امدادگران و شهروندان حمایت شود.

ماس در ادامه با تاکید بر اهمیت تلاش روسیه و ترکیه در نشست امروز خود در مسکو برای فراهم کردن بسترهای این امر گفت: اکنون به آتش‌بسی فوری و حمایت از میلیون‌ها آواره در داخل سوریه نیاز داریم.

وزیر خارجه آلمان افزود: اروپا باید تلاش بیشتری برای توقف درگیری‌ها و حمایت از تمامی شهروندان سوری در ادلب انجام دهد.

اعضای اتحادیه اروپا در نشست عصر چهارشنبه خود مبالغ اضافی را برای حمایت از مرزهای یونان ارائه کرده و نیز برای جلوگیری از موج مهاجرت‌ها، مبالغی را برای کمک‌های بشردوستانه در ادلب سوریه اختصاص دادند. آنها درباره نحوه برخورد با ترکیه دچار اختلاف‌نظر شدند.

برخی دیپلمات‌ها اعلام کردند که این اتحادیه قصد دارد مبلغ ۶۰ میلیون یورو را به استان ادلب سوریه اختصاص دهد.

مسؤولان این اتحادیه آنکارا را به چانه‌زنی در پرونده مهاجران متهم کرده و در پاسخی ضمنی به انتقادهای برخی نهادهای غیردولتی، تعهد دادند تمامی تدابیر لازم را در چارچوب رعایت قوانین اتحادیه و قوانین بین‌المللی در پیش بگیرند.

آنها در بیانیه‌ای مخالفت شدید خود را با استفاده ترکیه از فشار حاصل از مهاجران در راستای اهداف سیاسی ابراز داشتند.

همچنین آنها بار دیگر حمایت خود را از یونان، بلغارستان و قبرس اعلام و تاکید کردند: وضعیت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قابل قبول نیست و نباید با عبور و مرور غیرقانونی از این مرزها ساده برخورد شود.

وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند و قرار است وزرای خارجه این اتحادیه امروز و فردا نشست دیگری داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند