اسدالله عباسی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و کسب اجازه رئیس مجلس از مقام معظم رهبری برای تعیین تکلیف بودجه، گفت: پس از مخالفت مجلس با کلیات لایحه بودجه سال ۹۹، این لایحه برای اصلاح به کمیسیون تلفیق مجلس ارسال و موضوعات مطروحه با همکاری دولت مرتفع شد، اما در همان روزها وزیر بهداشت و درمان با حضور در مجلس اعلام کرد که به دلیل شیوع بیماری کرونا، برگزاری جلسات علنی مجلس مانند دیگر گردهمایی‌ها متوقف شود، اما نمایندگان مجلس به دلیل اهمیت موضوع بودجه، در مجلس حضور یافتند.

وی ادامه داد: در نهایت وزیر بهداشت و درمان به عنوان رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در نامه‌ای رسمی به مجلس با استناد به مصوبه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که جلسات علنی باید برگزار نشود و حتی این ستاد مخالف برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه بود، اما هیئت‌رئیسه و اغلب نمایندگان مجلس با این تصمیم مخالف بودند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس تصریح کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح دلایل مخالفت با برگزاری جلسات علنی اعلام کرد که در این باره تنها موضوع ابتلای نمایندگان به بیماری کرونا مطرح نیست، بلکه این خطر وجود دارد که  به واسطه ارتباط نمایندگان با مردم، شیوع بیماری گسترش چشمگیری داشته باشد، بنابراین با متوقف کردن برگزاری جلسات علنی، این زنجیره را باید قطع کرد.

عباسی افزود: اعضای هیئت‌رئیسه مجلس در دو هفته اخیر تلاش بسیاری را برای قانع کردن ستاد ملی مقابله با کرونا جهت برگزاری جلسات علنی صورت دادند، حتی این هیئت سه نفر از اعضای خود را به این ستاد اعزام کرد، اما ستاد مقابله با کرونا بار دیگر با برگزاری جلسات علنی مخالف کرد، از طرف دیگر پیشنهادات بسیاری برای برگزاری صحن مطرح شد.

وی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده برای برگزاری جلسات علنی مجلس اضافه کرد: برگزاری جلسات در سالن اجلاس سران، بررسی دودوازدهم و سه‌دوازدهم لایحه بودجه و برگزاری جلسات علنی به صورت الکترونیک و ویدیو کنفرانس از پیشنهاداتی بود که یا امکان اجرای آن میسر نبود و یا اینکه خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس بود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به اهمیت تعیین تکلیف لایحه بودجه سال ۹۹ در سال‌جاری، گفت: قطعا اگر بودجه ۹۹ تا پیش از سال جدید تصویب و تعیین تکلیف نمی‌شد، دولت در سال آتی برای فعالیت‌های خود از جمله پرداخت حقوق به کارمندان با مشکل مواجه می‌شد، از طرف دیگر اگر این امر محقق نمی‌شد، احتمالا لایحه بودجه ۹۹ باید در مجلس یازدهم مورد بررسی قرار می‌گرفت که این مسئله نیز بسیار مشکل‌ساز بود.

عباسی ادامه داد: پس از مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا و اصرار مجلس برای برگزاری جلسات علنی، در نهایت رئیس مجلس در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب از ایشان کسب تکلیف کرد که معظم‌له اِذن به ارسال مصوبه لایحه بودجه سال ۹۹ به شورای نگهبان دادند و قطعا با تدبیر ایشان، کشور از بن‌بست در سال آینده خارج شد.

تشریح فرایند ارسال بودجه به شورای نگهبان

همچنین هادی قوامی، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تشریح فرایند تصویب نهایی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ در مجلس گفت: ابتدا قرار بود با توجه به شیوع بیماری کرونا از ظرفیت اصل ۸۵ قانون اساسی برای رفع گره ایجاد شده در تعیین تکلیف بودجه استفاده شود، اما برای این منظور بایستی یک جلسه رسمی در صحن علنی تشکیل و برای استفاده از اصل ۸۵ رای گیری انجام می شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: در کنار استفاده از اصل ۸۵ راهکار دیگری که برخی پیشنهاد داده بودند تصویب سه دوازهم بودجه بود که برای این منظور نیز باید یک جلسه علنی مجلس  تشکیل می شد.

این درحالی است که ستاد مقابله با کرونا در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده بود که جلسه علنی مجلس در این شرایط نبایستی تشکیل شود.

قوامی در ادامه گفت: با توجه به تمامی این جوانب  رئیس مجلس در نامه به رهبری خواستار ارسال مستقیم لایحه بودجه مصوب کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان شد. به این ترتیب گره ایجاد شده در شرایط نامشخص فعلی برای تعیین وضعیت بودجه سالانه برطرف شد.

به گفته این عضوکمیسیون برنامه و بودجه، در نهایت با توجه به شیوع بیماری کرونا از اصل ۸۵ استفاده نشد و با اذن رهبر انقلاب، گره ایجاد شده در خصوص لایحه بودجه سال بعد رفع شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند