«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) اتحادیه اروپا را تهدید کرد که یا از عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه حمایت کنند یا با موج بزرگتری از پناهجویان روبه‌رو خواهند شد.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، گفت: «موج ورود پناهجویان به اروپا ادامه خواهد داشت مگر اینکه قانون اساسی جدیدی بر اساس وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه ایجاد شود، انتخابات آزاد برگزار گردد و دولت دموکراتیک منتخب مردم به روی کار بیاید».

وی خطاب به اروپا توضیح داد: «اگر کشورهای اروپایی می‌خواهند بحران پناهجویان را حل کنند، باید از راهکارهای سیاسی و انسانی ترکیه در سوریه حمایت کنند... برای کشورهای اروپایی که هر روز صدای قدم‌های فاشیسم از آنجا بلندتر به گوش می‌رسد، وضعیتی مانند این (افزایش موج پناهجویان) یک فاجعه واقعی خواهد بود. امیدواریم که وضعیت کنونی، اتحادیه اروپا را به دیدن واقعیت و ارائه حمایت لازم به کشور ما مجاب کند».

رئیس‌جمهور ترکیه درباره باز کردن گذرگاه‌ها برای ورود پناهجویان به اروپا افزود:‌ «بعد از حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۳۶ سرباز ما شد، گذرگاه‌ها را برای پناهجویانی که می‌خواستند به اروپا بروند گشودیم، و این کاملا با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد. اینکه اروپایی‌ها مرزهای خود را به روی پناهجویان می‌بندند و قایق‌های آنها را غرق می‌کنند، با اعلامیه جهانی حقوق بشر منافات دارد».

اردوغان خطاب هب دولت آتن نیز گفت: «یونانی که امروز از تمام ابزارهای خود استفاده می‌کند تا مانع ورود پناهجویان شود، نباید فراموش کند که خود نیز روزی به ترحم نیاز پیدا می‌کند».

رئیس جمهور ترکیه در ادامه تهدیدها علیه دولت مشروع و قانونی سوریه، مدعی شد: «رژیم بشار اسد زمانی درک خواهد کرد که حمایت‌های هوایی و نظامی که از دیگر کشورها دریافت کرده، نمی‌تواند او را نجات دهد... با عملیات جدید خود نشان دادیم که ترکیه کشوری نیست که بلد نباشد چگونه بجنگد، بلکه کشوری است که خواستار جنگ نیست».

اردوغان با بیان اینکه اجازه نمی‌دهد خون سربازان کشته شده ترکیه در سوریه به هدر رود، به ارائه آماری بدون مدرک از تلفات و خسارات ادعایی ارتش سوریه بر اثر عملیات نظامی آنکارا پرداخت: «۳۲۰۰ نیروی رژیم از پای درآمده، ۱۶۰ دستگاه تانک نابود، ۱۰۰ یگان توپخانه‌ای، ۳ فروند جنگنده، ۸ فروند بالگرد، ۷ سامانه ضد هوایی و حدود ۱۰ انبار مهمات نابود شده است».

وی همچنین اضافه کرد که انتظار دارد بعد از گفت‌وگو با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در روز پنجشنبه، آتش‌بس فوری در ادلب برقرار شود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند