«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا دوشنبه‌شب در یک کنفرانس خبری گفت که براساس توافقنامه صلحی که واشنگتن با طالبان امضا کرده، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شود.

اسپر تاکید کرد که آمریکا ابتدا سطح نیروهای خود در افغانستان را تا ۸ هزار و ۶۰۰ نفر خواهد رساند و سپس  این روند را متوقف خواهد کرد تا وضعیت را ارزیابی کند.

وی با بیان اینکه اطلاعی از آغاز فیزیکی خروج نیروهای آمریکایی ندارد، تاکید کرد که به فرمانده نیروهای واشنگتن در افغانستان مجوز این اقدام را داده است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین درباره اقدام ترکیه در گشودن مرزهای خود با یونان برای مهاجران سوری که قصد عزیمت به اروپا را دارند، گفت که این اقدام مربوط به آنکارا است.

رییس پنتاگون درخصوص درگیری اخیر میان ترکیه و ارتش سوریه تاکید کرد که آمریکا هیچ حمایت هوایی از آنکارا در این درگیری‌ها نخواهد کرد.

طالبان روز دوشنبه به رغم امضای توافق صلح با آمریکا، با بیان اینکه مرحله کاهش خشونت پایان یافته است اعلام کرد عملیات طالبان علیه نیروهای افغان از سرگرفته شده است .

توافقنامه آمریکا و طالبان دهم اسفند ماه در دوحه امضا شد که براساس آن قرار است تا ۱۴ ماه آینده تمام نیروهای آمریکایی و پیمان ناتو از افغانستان خارج شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند