نشست این هفته سخنگوی دولت به دلیل پیشگیری از شیوع احتمالی  ویروس کرونا به شکل ویدئو کنفرانس و از راه دور برگزار می‌شود.

علی ربیعی در این نشست گفت: سلام بر مردم ایران که این روزها بیش از هر دوره دیگری در کنار هم هستند، به دولت کمک می‌کنند و به امید خدا به این رنج جامعه غلبه خواهیم کرد. کرونا مساله اول کشور و دولت است البته این موضوع تمام دنیا را درگیر کرده و با قدرت شیوع زیاد در اقصی نقاط جهان شاهد قربانیان آن هستیم.

اهم اظهارات سخنگوی دولت را بخوانید؛

*دولت جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با قطعی شدن اولین تست بدون ملاحظه و با شفافیت نظرش را منعکش کرد، صداقت یکی از بدیهیات و پیش درآمدهای اصل است که ما به آن توجه کردیم.

*تلاش ما این است که با همکاری دولت و همدلی مردم شریف ایران نه تنها این بلای عظیم را پشت سر خواهیم گذاشت بلکه در پسا بحران کرونا سطح سلامت کشور را ارتقا دهیم تنها در این راه است که می‌توان از فاز درمان عبور کرد و وارد فازهای دیگر شد.

* کرونا مثل سارس و ایدز تهدید جهانی است ایران جزو شفاف ترین کشورها در خصوص اعلام این موضوع بوده است به رغم وجود کاستی‌ها برای ارائه خدمات تلاش کرده است.

* امروز بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از ۶۰ کشور درگیر این موضوع شدند اتفاقا ایران جزو شفاف‌ترین کشورها در خصوص اعلام این موضوع بوده و به رغم وجود برخی کاستی‌ها از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری و ارائه خدمات به مردم خود بهره‌مند است.

*ما با خیز و افت در این وضعیت مواجه خواهیم شد و وزیر محترم بهداشت درمان در این خصوص توضیحات لازم را دادند. اما پس از اینکه شیوع این ویروس نه تنها ما بلکه همه کشورها را  غافلگیر کرد به سرعت بر اوضاع مسلط شدیم و در حال کنترل شرایط هستیم.

* قطعاً ما به کمک هم اجازه نخواهیم داد که این ویروس مانند تحریم در زندگی مردم ما خللی ایجاد کند. دولت در واکنش به این پدیده شوم به رسالت اصلی خود یعنی محافظت از سطح سلامت شهروندان عمل خواهد کرد، آنچه که اولویت اول ما است سطح زندگی شهروندان ماست دولت از همه آحاد مردم به استدعا دارد در این ایام با اهتمام بیشتری به توصیه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان امر توجه و عمل کنند چرا که راه موفقیت ما در شکست دادن کرونا و گذار از این وضعیت همراهی و همدلی و همیاری و مشارکت گسترده همگانی است.

*دیروز در هیئت محترم وزیران موضوع آسیب به کسب و کارهای مردم و اینکه در این ماه سطح درآمد برخی آحاد جامعه به علت شیوع ویروس کرونا پایین آمده مورد بررسی قرار گرفت و وزرای ذیربط در این خصوص گزارش‌هایی را ارائه کردند.

*در خصوص بحث مهلت سررسید اقساط بانک‌ها، آقای همتی اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص می‌کند و چگونگی مصوبه را توزیع خواهد داد. راهکاری تعبیه خواهد شد که امهال بدهی‌های مالیاتی استمهال بدهی‌های مالیاتی و فعالان اقتصادی و ایجاد تسهیلات برقرار شود و  اگر منع قانونی در آن بود هم پیش‌بینی شده که تصمیم‌گیری شود . ولی تصور ما این است که عمده این موارد در چارچوب اختیارات دولت است و تصمیم‌گیری تا آخر این هفته اتخاذ خواهد شد.

*برای کاهش فشار بر مردم مقرر شد سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب بیفتد. این مسئله فردا در شورای عالی پول و اعتبار مطرح و تصمیم‌گیری می‌شود و همتی رئیس بانک مرکزی اطلاع‌رسانی‌های لازم را می‌کند. 

*همچنین مقرر شد درباره تشکیل مجامع و شرکت‌های بورسی و حل مشکلات بیمه‌ای تا آخر هفته تصمیمات حمایتی اتخاذ شود. مسائل دیگر مطرح شده هزینه درمان بیماری برای مردم بود که مقرر شد بیمه سلامت آن را متقبل شود و در این خصوص هم به مردم خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر فشاری وارد نخواهد شد و ممنوعیت واردات و لغو سود بازرگانی برای کالاهای مرتبط با کرونا و اعمال محدودیت صادرات در این رابطه به وزارت صمت واگذار شد.

*همچنین وزارتخانه‌های صمت و بهداشت گزارش دادند که برای رفع کمبود اقلام بهداشتی ۱۰۷ کارگاه جدید راه اندازی و تغییر کاربری برای تولید مواد ضدعفونی ساده داده شده است. همچنین طبق گزارشی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه دادتولید ماسک های نانو n۹۵ مخصوص پرسنل بیمارستانی نیز تا پایان هفته به روزی ۳۰۰ هزار عدد خواهد رسید و کلیه دستگاه های تولید این ماسک‌ها در داخل کشور است.

*تمام این موارد به غیر از ظرفیت تولیدات وزارت دفاع است که از جمله مهمترین تولیدات آنها تولید کیت تشخیص بیماری بوده است که توسط متخصصین این وزارتخانه انجام شده است.

*در همین زمینه دولت برای توسعه و تولید کیت های تشخیص با ۵ شرکت دانش بنیان در حال انعقاد قرارداد است.

*ما امروز سیاقی جدید که ناشی از مراعات کنترل این ویروس هست برای جلسه سخنگوی دولت در نظر گرفته ایم و جلسه به شکل مجازی و با استفاده از تکنولوژی‌های ارتباطی برگزار می شود. امیدوار هستیم بنا بر تصمیم دولت، تمام تشکل ها و مجامع در صورتی که ضرورت ندارند، جلسات خود را برگزار نکنند و در صورتی که ضرورت وجود دارد با استفاده از همین طریق مجازی برگزار کنند. همچنین ما از مردم خواهان همکاری هستیم که مراسم‌های خود را هم تا حد امکان برگزار نکنند.

*بر اساس تماس‌های تلفنی با وزیر آموزش و پرورش و مسئولان مربوطه، مدرس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود و در صورت لزوم برای هفته آینده نیز روز پنج شنبه غروب یا جمعه صبح جلسه ستاد خواهیم داشت و تصمیم گیری خواهیم کرد.

*{  با قدرانی از تدابیر و شیوه آموزشی سازمان صدا وسیما}: آموزش‌های از راه دور که تدابیر آن از پیش طراحی شده بود، ادامه خواهد داشت.

*{درباره تولید مواد ضدعفونی و ماسک}: اتحادیه و صنف همکاری خوبی می‌کنند و آمارهای تولید به وزارت صمت علام می‌شود. از مردم می‌خواهم از فروشگاه‌های آنلاین هم استفاده کنند تا زندگی افردی که از طریق پیک موتوری اداره می‌شود هم در جریان باشد. 

*در خصوص الکل هم تولیدات مستقیما در اختیار بیمارستان‌ها و عرضه‌کنندگان قرار می‌گیرد. ما در این زمینه کمبودی نداریم و خطوطی که تغییر کاربری دادند هر روز به تولیدات خود اضافه می‌کنند. در ایستگاه‌های مترو هم فروش شوینده‌ها آغاز شده است. 

*دولت در خصوص احتکار نظارت خود را افزایش داده و کل فعالیت انبارها کنترل می‌شود و از بین ماسک‌های کشف شده ۱ میلیون و ۲۰۰ ماسک توزیع شده است. همه کشفیات از انبارها صرفا با حواله وزارت بهداشت توزیع خواهد شد و اولویت فعلا با مراکز بهداشت است. جلسه‌ای در وزارت صمت وجود دارد که تقسیم کار بین تولیدکنندگان انجام شود.

*{در خصوص بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه با ایران}: بخشی از صادرات ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه همسایگان ما بودند که به دلیل فاصله کم و فرهنگ مشترک زمینه صادرات محیا شده بود. برای اقتصاد کشور این بسته شدن مرز زیان‌بار بود و تصمیم گرفتیم وزارت بهداشت و وزارت خارجه هیات‌هایی را به کشورهای همسایه اعزام کنند و مذاکره کردند. گمرکات عراق با پروتکل‌های توافقی باز شده است و همه مسائل بهداشتی رعایت خواهد شد.

*۲۵۰ ماشین در دقایق پیش به سمت افغانستان رفته‌اند. بنا بر اطمینان بخشی کنترل‌های وزارت بهداشت شروع شده است و کار را انجام می‌دهند. از ترکیه هم تعدادی کامیون وارد شده است. مرزهای آذربایجان در حال فعال شدن است و مذاکرات با پاکستان هم ادامه دارد و تلاش‌های خوبی صورت گرفته است. ارتباط نمایندگان ما با کشورهای میزبان خیلی زیاد شده است. نمایندگی‌های ما در کشورهای طرف مراوده برای امضای توافق بهداشتی ادامه دارد و آمادگی وجود دارد. در فرودگاه امام هم تمهیدات خوبی لحاظ کردیم و وزیر راه گروه‌های ویژه‌ای را فعال کردند و اقدامات ما ادامه دارد.

*در فرودگاه امام خمینی (ره) هم تمهیدات بسیار جدی در خصوص ورود و خروج کالاها آغاز کردیم و وزیر راه در این زمینه گروه‌های ویژه‌ای را فعال کرده است.

*{در پاسخ به سوالی درباره نامه وزیر بهداشت به رییس قوه قضاییه برای برخورد با محتکران و اینکه چرا پس از این که نامه رسانه‌ای می شود به آن پاسخ داده شد}: سوالتان خوب است ولی نوع سوالتان نباید تردید ایجاد کند قطعا دولت در خط مقدم اول است و از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است، شاید در بخش هایی سوداگری وجود داشته باشد ولی دولت همواره تلاش خود را می‌کند که مانع آنان شود.

*ما در روز چهارشنبه اولین مرگ ناشی از کرونا را اعلام کردیم. روز پنجشنبه به دلیل مشکل یکی از بستگان به داروخانه رفتم و قیمت ماسک ۲۵ هزار تومان بود که این سوداگری است، ولی این که دولت برای انتشار نامه دارد تلاش می‌کند قطعا این طور نیست.

* از روز اول تعزیرات متمرکز شد و اقدامات گسترده ای در این راستا انجام شده است. علاوه بر این انبارها به صورت آنلاین ملاحظه می‌شوند و هر تولیدی که هر جا صورت می‌گیرد به صورت آنلاین نشان داده می‌شود که این اقدام در شرایط بازار نامتعادل انجام می‌شود.

*با وجود این اقدامات دکتر نمکی از قوه بزرگتر از خود در نامه ای درخواست مساعدت کرد که به این مساله کمک می کند زیرا قوای بیشتری نیاز بود. در این راستا وزارت اطلاعات ماموریت پیدا کرده که گزارش آنلاین بدهد و با انسجامی که امروز داریم قطعا موفقیت‌های زیادی برای مقابله با سوداگری ها خواهیم داشت.

*سازمان های مردم نهاد نیز در این راستا به میدان آمدند که این سازمان‌ها در تهران زیر نظر دکتر زالی و در شهرستان‌ها زیر نظر مسوولان استانی کار می‌کنند. در کنار همه این زیبایی ها، سوداگری هایی وجود دارد که باید با آن مقابله کنیم.

*{ در خصوص کمک گرفتن از سایر دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و برخی موضع‌گیری‌های اخیر مقام‌های دولت آمریکا}: برای کنترل بیماری از همه کشورهایی که بخواهند کمک کنند به ویژه سازمان بهداشت جهانی بارها خواسته‌ایم که دانش خود را به ما انتقال دهند چراکه مواجهه با این ویروس نخستین تجربه جهان است، اکنون محموله‌هایی از برخی کشورها به دست ما رسیده است و ما از کمک‌های کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی مانند یونیسف و سازمان بهداشت جهانی استقبال می‌کنیم اما کشورهایی که صادق نیستند و صداقت ندارند و در موضع‌گیری‌های خود به ملت ایران بی‌احترامی می‌کنند، نمی‌توانند امروز حرف از کمک بزنند، اگر آنها قصد کمک داشتند می‌توانستند بخشی از تحریم‌های مشخص را تعلیق کنند تا زمینه برای کمک‌رسانی به بیماران مبتلا فراهم شود.

* لازم می دانم به موضع گیری آقای ترامپ و پمپو اشاره کنم. هرگونه پیشنهاد صادقانه برای ملحق شدن به جامعه پزشکی را دست رد نمی زنیم. مسئله ما این است که یک کشور نمی تواند این مشکل را حل کند، همه کشورها درگیر هستند. اما ایالت متحده صداقت لازم در همین مورد را هم نداشته است. بجای اینکه فقط اظهاراتی بکند به طور عملی می تواند تحریم ها را بردارد. حتی می‌تواند تحریم های مشخصی را بردارد. حتی وقتی نمی گذارند پول از طریق سوئیفت به ایران برسد پیشنهادشان ریاکارانه است. اگر صادقانه هر کشوری جلو بیاید ما همین روند را با آن کشورها خواهیم داشت.

*{در ارتباط با تخصیص ارز به تولیدکنندگان}: در جلسه ای که من در صمت در کنار آقای رحمانی حاضر بودم تولید کنندگان ضد عفونی اعلام کردند و متعهد شدند تا سه ماه افزایش قیمت نداشته باشند. در ماسک و موارد دیگر جهت تخصیص ارز هم صحبت‌هایی شده است. تصمیماتی برای اقتصاد کرونا زده گرفته شده است که تا آخر هفته اعلام خواهد شد.

*{با اشاره به موضع دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست منطقه‌ای}: جناب آقای دکتر روحانی یکی دو روز گذشته روزهای شلوغی را داشتند. امروز هم دوستانی از وزارت خارجه به سوریه خواهند رفت. آقای روحانی با جناب آقای پوتین و جناب آقای اردغان صحبت کرده است. ما نگران هستیم. معتقد هستیم توافق آستانه می تواند خوب باشد. این پشنهاد گفت‌وگو و سه جانبه جهت هماهنگی بود. وقتی بحران انسانی جدیدی که خارج از تحمل جامعه زخم خورده است رخ می‌دهد ما را ناراحت می‌کند. از همه طرفین می خواهیم به گفت‌وگوها برگردیم. تلاش ما برگشت به گفت‌وگوها است.

*{با اشاره به ادامه تعطیلی مدارس به علت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا}: با آقای دکتر حاجی میرزایی صحبت کردم، وزارت آموزش و پروش از همه توانایی‌های خود استفاده می کند تا جامعه آموزشی عقب نیافتد. بحث اینکه امروز در آموزش تاخیر نیافتد، بحث اصلی ما است. استراتژی دولت این است که مدارس تعطیل شود، اما آموزش تعطیل نشود.

*تقریبا همه مدارس آنلاین شده اند. دبیران هم اعلام آمادگی کردند. ما پس از دوران بحران کرونا چند دستاورد خوب مثل آموزش آنلاین و سبک زندگی همراه با سلامت خواهیم داشت. شاید باید برای این موضوعات خیلی آموزش می‌دادیم اما امروز یک نوع زیست با سلامت را تجربه می کنیم. سازمان‌های مردم نهاد ما خیلی خوب وارد شدند. تجربه خیلی خوبی داشتیم.

*ان‌شاءالله شر این بیماری از سر بشریت برداشته شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند