اخیرا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در اظهاراتی غیرواقعی اعلام کرد که اگر ایران درخواست کمک کند آمریکا به ایران برای مقابله با کرونا کمک خواهد کرد.

در همین راستا کمال دهقانی در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر کمک به ایران جهت مقابله با کرونا، گفت: آمریکایی‌ها در عرصه روابط بین‌الملل بسیار بدهکار بوده، آنها باعث بی‌اعتمادی در دنیا شده و همچنان سعی می‌کنند اقداماتی خلاف قانون داشته باشند به همین دلیل نمی‌توان اعتمادی به حسن نیت مقامات آمریکایی داشت.

وی ادامه داد: اگر آمریکایی‌ها به مردم ایران حسن نیت دارند تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران را بردارند و احتیاجی به ژست‌های بشردوستانه نیست، چون اساسا مقامات آمریکایی در جایگاهی نیستند که چنین ژست‌هایی بگیرند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری مشکلات ایجاد شده برای مردم ایران با تحریم‌های ظالمانه امریکا به خصوص در عرصه بهداشت و درمان، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به جای ژست‌های عوام‌فریبانه، رویه غلط و جنایتکارانه خود را در تحریم مردم ایران اصلاح کنند؛ همه می‌دانند که آنها با تحریم‌هایشان جنگ اقتصادی را علیه ایران شروع کرده‌اند. اگر آمریکا حسن نیت دارد دست از اقدامات خصمانه‌اش بردارد.

وی ادامه داد: مردم در مقاطع مختلف همچون مواجهه با سیل و زلزله و امروز مواجهه با بیماری فراگیری مثل کرونا با مشکلاتی دست و پنچه نرم می‌کنند و هر بار هم مقامات آمریکایی تنها ژست تبلیغاتی گرفته که حسن نیتی پشت آن وجود ندارد.

کمک برای یاوه گویی

علاء‌الدین بروجردی نیز در واکنش به ادعای اخیر رییس جمهور آمریکا مبنی بر کمک به ایران برای مقابله با کرونا، به ایسنا گفت: همه دنیا شخصیت متناقض و متضاد ترامپ را در گفتار، رفتار و تصمیماتش دیده‌اند. او واقعیت را کتمان می‌کند و همه به این حقیقت پی برده‌اند.

وی با بیان این‌که «کرونا در بیشتر کشورهای دنیا شیوع پیدا کرده است»، ادامه داد: ایران به صورت شفاف با کرونا مقابله کرده و آمارها را اعلام می‌کند، اما در آمریکا تمامی بیانیه‌ها و موضع‌گیری‌ها درباره‌ کرونا باید صرفا از طریق معاون دونالد ترامپ کنترل و تایید شود این یعنی مقامات آمریکایی، کرونا را کتمان کرده و آن‌گاه ادعای کمک به جمهوری اسلامی را دارند که در اوج شفافیت با کرونا مبارزه می‌کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر  بکارگرفتن امکانات کشور و وجود عزم ملی برای مقابله با کرونا اظهار کرد: اظهارات ترامپ برای کمک به ایران صرفا یک یاوه‌گویی سیاسی بیش نیست، اگر دونالد ترامپ دلسوز ملت ایران است، ملت ما را تحریم نمی‌کرد و آنقدر بی‌شرفانه عمل نمی‌کرد که مردم دسترسی به داروهای مورد نیازشان را نداشته باشند. این‌ها همه نشان می‌دهند که صحبت‌های ترامپ فاقد هرگونه ارزشی است و نباید به آن اعتنایی کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
48 نفر این پست را پسندیده اند