به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه جمعه‌شب در تماس تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود درباره روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای به ویژه تحولات استان ادلب در سوریه گفت‌وگو کردند.

اردوغان در گفت‌وگو با ترامپ بر قاطعیت ترکیه برای خارج کردن نیروهای دولت سوریه از مناطق مشخص شده در «توافق سوچی» تاکید کرد و دو طرف توافق کردند که اقدامات فوری برای پیشگیری از آنچه «فاجعه انسانی» در ادلب خوانده شده، انجام دهند.

ترامپ بر حمایت آمریکا از "تلاش‌های ترکیه برای کاهش تنش در شمال غرب سوریه و پیگیری از وقوع فاجعه انسانی" تاکید کرد.

رییس جمهوری همچنین در تماسی جداگانه با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت‌وگو کرد. به گفته خبرگزاری آناتولی، مرکل در این گفت‌وگو "حمله به نیروهای ترکیه‌ای" را محکوم کرد و از دولت سوریه خواست به این حملات پایان دهند.

 دیده بان حقوق بشر سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد که دستکم ۳۴ نظامی ترکیه در حمله هوایی در حومه ادلب کشته شدند.

به گفته شبکه المیادین، دیده بان حقوق بشر سوریه افزود: کاروان نیروهای نظانی ترکیه در منطقه جبل الزوایه واقع در حومه ادلب هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، دستکم ۳۴ نظامی ترکیه کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

در هفته های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری ان با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت افزوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند