در حالی که گسترش ویروس کرونا در خارج از چین ترس از کند شدن تقاضای جهانی برای نفت را بیشتر کرده، قیمت نفت روز جمعه برای ششمین جلسه متوالی کاهش داشت و در مسیر افت قیمت هفتگی حدودا ۱۲ درصدی قرار گرفت که بیشترین افت در طی بیش از ۴ سال گذشته است.

ویروس کرونا که تاکنون بیش از ۲۷۰۰ نفر را در چین کشته، در ۴۷ کشور دیگر نیز مشاهده شده و ۵۷ نفر را در خارج از چین به کام مرگ کشانده است. سرمایه گذاران نگران اند این ویروس به مرحله همه گیری برسد و تاثیر مخربی بر اقتصاد جهانی بگذارد.

قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه می امروز با ۹۰ سنت معادل ۱.۷ درصد افت به پایین ترین رقم ۱۴ ماه گذشته یعنی ۵۰ دلار و ۸۳ سنت رسید.

قیمت نفت برنت که روز پنجشنبه نیز حدود ۲ درصد کاهش یافته بود از ابتدای هفته حدود ۱۲ درصد افت کرده و در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از اواسط ژانویه ۲۰۱۶ قرار دارد.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم که از ابتدای هفته حدود ۱۳ درصد افت داشته، امروز با ۷۳ سنت معادل ۱.۶ درصد کاهش به ۴۶ دلار و ۳۶ سنت رسید.

در حالی که تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس در خارج از چین از موارد جدید ابتلا در داخل این کشور پیشی گرفته، سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد، همه کشورها باید برای مقابله با ویروس آماده باشند.

استفن اینز، تحلیلگر بازار نفت در موسسه آکسی کورپ گفت: «قیمت نفت بلافاصله به خبرهای مربوط به شیوع ویروس کرونا واکنش نشان می دهد. در بازار نفت هیچ چیز به اندازه تحولات بازار آمریکا تاثیرگذار نیست، زیرا این کشور بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است.»

مقامات بهداشتی آمریکا از شهروندان این کشور خواسته اند تا خود را برای شیوع ویروس کرونا آماده کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند