به گزارش اسپوتنیک، گروهی از شهروندان آمریکایی و فلسطینی در یک دادگاه فدرال در آمریکا از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور، «بنیامین نتانیاهو» همتای اسرائیلی او و همچنین «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ به اتهام «حمایت و ترغیب به ارتکاب جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت» در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شکایت کردند.

این دعوی جنجالی که روز سه شنبه به دادگاه بخش کلمبیا ارائه شد، از سوی گروهی از شهروندان آمریکایی و فلسطینی از جمله «احد تمیمی» فعال اجتماعی مطرح شده و در آن، علاوه بر ترامپ، نتانیاهو و کوشنر از افرادی همچون: «اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک؛ «میریام ادلسون» فعال صهیونیست اسرائیلی- آمریکایی؛ آیپک (کمیته امور عمومی آمریکا- اسرائیل)؛ «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی؛ «نیوت گینگریچ» رئیس و سخنگوی سابق مجلس نمایندگان آمریکا به همراه شماری دیگر از مقامات آمریکا و اسرائیل شکایت شده است.

در ماه میلادی گذشته (ژانویه) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از طرح مورد نظرشان درباره فلسطین موسوم به طرح «معامله قرن» رونمایی کردند.

در واقع این طرح شباهتی به طرح‌های قبلی سازش- که از سوی سازمان ملل و برخی کشورها پیشنهاد شده بود- ندارد. در واقع این طرح، طرح دو دولتی سازمان ملل را زیر سوال می‌برد و مرزهای ۱۹۶۷ را عملاً نادیده می‌گیرد. از سوی دیگر این طرح، طرح سازش عربی موسوم به طرح ملک عبدالله را نیز به کناری نهاده و توافقاتی چون اسلو را نیز زیر پا می‌گذارد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند