هیل گزارش داد، پایگاه خبری بلومبرگ روز دوشنبه گزارش داد که مقامات دولت واشنگتن قرار بوده جلسه‌ای تشکیل دهند و درباره احتمال اتخاذ اقدامی علیه خبرنگاران چینی مستقر در آمریکا تصمیمی بگیرند تا به دولت پکن نشان دهند که واشنگتن به اخراج خبرنگاران آمریکایی مستقر در چین واکنش نشان می‌دهد. ظاهرا تعدادی از مقامات آمریکا موافقند که بر اساس این تصمیم ده‌ها و یا حتی چند صد خبرنگار چینی مستقر در آمریکا از این کشور اخراج شوند.

جان اولیوت، یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهار نظر درباره اقدامات ویژه‌ای که مد نظر قرار گرفته امتناع کرد و تنها اخراج خبرنگاران نشریه وال استریت ژورنال توسط دولت پکن را محکوم کرد.

وی گفت: اخراج این سه خبرنگار آمریکایی تلاشی دیگر از سوی دولت پکن برای کنترل مطبوعات و جلوگیری از خواندن مطالب مهم درباره چین توسط خوانندگان و همچنین سرمایه‌گذاران جهان است.

دولت پکن علت اخراج این سه خبرنگار آمریکایی از چین را انتشار مقاله‌ای با عنوانی نژادپرستانه توسط نشریه وال استریت ژورنال می‌داند که توهینی به خوانندگان چینی بوده است.

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هفته گذشته گفته بود: مردم چین از رسانه‌هایی که مطالب نژادپرستانه منتشر و به چین حمله می‌کنند، استقبال نمی‌کنند. به همین خاطر پکن تصمیم گرفت تا مجوز فعالیت سه خبرنگار نشریه وال استریت ژورنال را به دلیل انتشار این تیتر نژادپرستانه در این روزنامه لغو کند.

این اظهارات گنگ شوآنگ فورا از سوی ناشر روزنامه وال استریک ژورنال محکوم شد که تاکید کرده بود هدف این نشریه توهین به خوانندگان چینی نبوده است.

کاخ سفید نیز هنوز درباره این گزارش پایگاه خبری بلومبرگ هیچ اظهار نظری نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند