«رادیو فری یوروپ/ رادیو لیبرتی» نوشت: الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان یک روز پس از تأیید وزارت دفاع مبنی بر دریافت دو مورد از شش سامانه پدافند هوایی واکنش سریع با برد کوتاه، به طور رسمی به کارگیری این سامانه‌ها را اعلام کرد.

این سامانه‌های ضدهوایی همراه با رادارهای شناسایی و تعیین هدف، رادارهای ردیابی اهدف و موشک‌ها و سیستم‌های حسگر الکترونوری سال گذشته معامله شده بودند.

از این سامانه‌ها برای دفاع در برابر موشک‌های کروز، هواپیماهای بدون سرنشین و جت‌های جنگنده که در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند، استفاده می‌شوند.

به گفته انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS)، صربستان از سال ۲۰۱۶ به افزایش هزینه‌های دفاعی خود پرداخته است و سال گذشته ۹۰۶ میلیون دلار و یا به عبارتی ۲۸/۷ درصد بیشتر از سال گذشته بودجه برای اقدامات پدافندی خود اختصاص داده است.

در طی سه سال گذشته، ارتش صربستان از روسیه پنج فروند بالگرد "Mi-۱۷V-۵"، چهار فروند بالگرد هجومی "Mi-۳۵M" را خریداری کرده و نیز شش فروند هواپیمای MiG-۲۹ دریافت کرده است. علاوه بر این، صربستان سال گذشته ۳۰ دستگاه خودروی زرهی و همچنین ۳۰ دستگاه تانک "T-۷۲" از روسیه خریداری و دریافت کرده است.

در ماه اکتبر، صربستان رزمایش‌های مشترکی با ارتش روسیه به انجام رسانده است که در آن سامانه‌های برد بلند "S-۴۰۰" ساخت روسیه و "Pantsir-S" مورد استفاده قرار گرفتند. وزارت دفاع روسیه در آن زمان اظهار داشت: این اولین بار است که یک گردان مجهز به "S-۴۰۰" و یک توپخانه‌ی مجهز به "Pantsir-S" در رزمایش‌های نظامی در خارج از روسیه ظاهر می‌شوند و به انجام عملیات می‌پردازند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند