جمعه‌ای که گذشت از آن دست جمعه‌های سرنوشت ساز بود و صندوق رأی تکلیف ۲۹۰ کرسی سبز مجلس یازدهم را تعیین کرد. دو روز بعد از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس با آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور، از ۲۹۰ نماینده جدید رونمایی شد. 

رأی مردم اما اینبار هم به مثابه مجلس دهم، تغییر حداکثری چهره سیاسی مجلس بوده است. آنچنان که اصولگرایان پرتعداد در مجلس آینده حضور دارند و اصلاح طلبان و مستقلین هم اگرچه کم رمق اما بیش از ۵۰ کرسی پارلمان آینده را در اختیار دارند. 

نگاهی به اسامی نمایندگان راه یافته به پارلمان یازدهم نشان می دهد برخی نمایندگان ادوار مجلس با کسب رای اعتماد مجدد مردم به بهارستان بازگشته اند و برخی چهره های شاخص مجلس فعلی یا خود عزم کاندیداتوری نکرده اند، یا فیلتر شورای نگهبان مانع حضورشان شده است یا وارد کورس رقابت شده اند اما حائز اکثریت آرا برای ماندگاری در سمت نمایندگی نشده‌اند.

آنچه در جدول زیر می‌بینید تغییرات و جابجایی نمایندگان در حوزه های انتخابیه ۳۱ استان کشور است؛

استان/ حوزه انتخابیه

نماینده مجلس دهم 

نماینده مجلس یازدهم 

اهر و هریس

آذربایجان شرقی

بیت‌الله عبداللهی

احمد محرم زاده یخفروزان

بستان‌آباد

محمد وحدتی هلان

غلامرضا نوری

بناب

ضیاءالله اعزازی

محمد باقری

تبریز، اسکو و آذر شهر

مسعود پزشکیان

احمد علیرضابیگی

زهراساعی

محمدحسین فرهنگی

شهاب الدین بیمقدار

محمد اسماعیل سعیدی

مسعود پزشکیان

احمد علیرضابیگی

روح الله متفکر آزاد

محمدحسین فرهنگی

محمدرضا میرتاج‌الدینی

علیرضا منادی سفیدان

سراب و مهربان

یوسف داودی

یوسف داودی

شبستر

معصومه آقاپور

جعفر راستی

کلیبر و هوراند

ولی‌الله قلی زاده

حسین حاتمی

مراغه و عجب شیر

علی جلیلی شیشوان

علی علیزاده

مرند و جلفا

محمد حسن‌نژاد

معصومه پاشایی

ملکان

سلمان خدادادی

سیدعلی موسوی

میانه

فردین فرمند

یعقوب شیویاری

مهدی اسماعیلی

علی شامی/بهنام صفایی (دور دوم)

هشترود و چاراویماق

سیدحمزه امینی

سیدحمزه امینی

ورزقان

رضا علیزاده

الله وردی دهقانی

 ارومیه

آذربایجان غربی

 

نادر قاضی‌پور

روح الله حضرت پور

سید هادی بهادری

سید سلمان ذاکر

روح الله حضرت پور

وحید جلال زاده

بوکان

قسیم عثمانی 

انور حبیب زاده

خوی و چایباره

سیدتقی کبیری

عادل نجف زاده

سرشت و پیرانشهر

رسول خضری

کمال حسین پور

سلماس

شهروز برزگر

یعقوب رضازاده

ماکو، پلدشت و چالدران

عین‌الله شریف پور

محمد علی پور

مهاباد

جلال محمودزاده

جلال محمودزاده

میاندوآب

همایون هاشمی

مهدی عیسی زاده

تکاب و شاهین دژ

جهانبخش محبی نیا

حسن همتی

نقده و اشنویه

عبدالکریم حسین‌زاده

علی زنجانی

اردبیل، نمین، سرعین و نیر

اردبیل

صدیف بدری

رضا کریمی

محمد فیضی

صدیف بدری

سیدکاظم موسوی

علی نیکزاد

پارس آباد و بیله سوا

شکور پورحسین شقلاق

عباس جهانگیرزاده

خلخال و کوثر

بشیر خالقی

 سید غنی نظری

گرمی

سید حمایت میرزاده

ولی اسماعیلی

مشکین شهر

ولی ملکی

محمود عباس زاده

اردستان

اصفهان

سید صادق طباطبائی‌نژاد

سید صادق طباطبایی نژاد

اصفهان

حمیدرضا فولادگر

احمد سالک

ناهید تاج‌الدین

حیدرعلی عبادی

حسن کامران

امیرحسین بانکی پور فرد

عباس مقتدایی

مهدی طغیانی

زهرا شیخی مبارکه

حسین میرزایی

چادگان، فریدون شهر و فریدن

اکبر ترکی

حسین محمد صالحی دارانی

خمینی شهر

سیدجواد ابطحی

محمدتقی نقدعلی

خوانسار و گلپایگان

 علی بختیار

سید مسعود خاتمی

سمیرم

اصغر سلیمی

رحیم کریمی/اصغر سلیمی (دور دوم )

شاهین‌شهر، برخوار و میمه

حسینعلی حاجی دلیگانی   

حسینعلی حاجی دلیگانی   

شهرضا و دهاقان

سمیه محمودی

سمیه محمودی

فلاورجان

سید ناصر موسوی لارگانی

سید ناصر موسوی لارگانی

قمصر و نطنز

(مرحوم)مرتضی صفاری نطنزی

رحمت الله فیروزی پور

کاشان، آران و بیدگل

سید جواد ساداتی‌نژاد

سید جواد ساداتی نژاد

لنجان

محسن کوهکن 

علی یوسف پور/ حسین رجایی ریزی(مرحله دوم )

مبارکه

زهرا سعیدی

پروین صالحی مبارکه

نائین،خور و بیابانک

عباسعلی پوربافرانی

الهام آزاد

نجف‌آباد

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

ساوجبلاغ ، طالقان، هشتگرد و نظرآباد

البرز

محمود بهمنی 

علی حدادی

کرج

عزیز اکبریان 

محمدجواد کولیوند

مهدی عسگری

فاطمه آجرلو/ علیرضا عباسی(مرحله دوم )

ایلام، مهران، ایوان، سیروان، ملکشاهی و چرداول

ایلام

جلال میرزایی

سلام امینی

علی اکبر بسطامی

سارا فلاحی

مهران، دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره

شادمهر کاظم زاده

بهزاد علیزاده و صادق کرمی (مرحله دوم)

دشتستان

بوشهر

محمدباقر سعادت

ابراهیم رضایی

کنگان، دیر ، عسلویه و جم

سکینه الماسی

موسی احمدی

دشتی و تنگستان

سیدکمال‌الدین شهریاری

غلامحسین کرمی

بوشهر، گناوه و دیلم

عبدالحمید خدری

عبدالکریم جمیری

پاکدشت

تهران

محمد قمی 

فرهاد بشیری

تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

محمدرضا عارف 

علی مطهری

علیرضا محجوب

سهیلا جلودارزاده 

الیاس حضرتی

کاظم جلالی 

فریده اولادقباد

محمدرضا بادامچی

مصطفی کواکبیان 

سیده فاطمه حسینی 

ابوالفضل سروش

پروانه سلحشوری 

غلامرضا حیدری

فاطمه سعیدی

مهدی شیخ

علی نوبخت حقیقی

محمود صادقی 

محمدعلی وکیلی

پروانه مافی

بهروز نعمتی

فاطمه ذوالقدر

محمدجواد فتحی

طیبه سیاووشی شاه عنایتی

سیدفرید موسوی

احمد مازنی

محسن علیجانی زمانی

  داوود محمدی

محمدرضا نجفی

علیرضا رحیمی

عبدالرضا هاشم‌زایی

محمدباقر قالیباف

سیدمصطفی آقامیرسلیم

مرتضی آقاتهرانی

الیاس نادران

سیدمحسن دهنوی

سیدمحمود نبویان

محسن پیرهادی

سیداحسان خاندوزی

ابوالفضل عموئی

فاطمه رهبر

اقبال شاکری

بیژن نوباوه وطن

مجتبی توانگر

روح الله ایزدخواه

احمد نادری

زهره الهیان

سیدنظام‌الدین موسوی

عبدالحسین روح الامینی

مهدی شریفیان

سید رضا تقوی

مالک شریعتی

سمیه رفیعی

سید علی یزدی خواه

علی خضریان

فاطمه قاسم پور

مجتبی رضاخواه

رضا تقی پور

زهره سادات لاجوردی

غلام حسین رضوانی

عزت الله اکبری

دماوند و فیروزکوه

قاسم میرزایی نیکو 

سید احمد رسولی نژاد

رباط کریم و بهارستان

حسن نوروزی

حسن نوروزی

شهریار، قدس و ملارد

محمد محمودی شاه نشین

حسین حق وردی

ورامین و پیشوا

سید حسین نقوی حسینی 

حسین نوش آبادی

کیار، کوهرنگ، اردل و فارسان

چهار محال و بختیاری

علی کاظمی باباحیدری

قدرت الله حمزه

بروجن

خدیجه ربیعی فرا دنبه

امیرقلی جعفری

شهرکرد، بن و سامان

اردشیر نوریان

احود راستینه هفشجانی

لردگان

محمد خالدی

حسین بامیری

بیرجند، خوسف و درمیان

خراسان جنوبی

سید محمد باقر عبادی

حسین خسروی افزار

فردوس، سرایان، طبس و بشرویه

محمدرضا امیرحسنخانی

مجید نصیرایی

قائنات و زیرکوه

فرهاد فلاحتی

سلمان اسحاقی

نهبندان و سربیشه

نظر افضلی

مصطفی نخعی

تربت حیدریه، مه ولات و زاوه

خراسان رضوی

 

سعید باستانی

محسن زنگنه

تربت جام، تایباد و باخرز

جلیل رحیمی جهان آبادی

جلیل رحیمی جهان آبادی

چناران

محمد دهقانی نقندر 

حسین عباس زاده

خواف و رشتخوار

محمود نگهبان سلامی

اکبر احمدپور 

درگز

عبدالله حاتمیان

حسن رزمیان مقدم    

سبزوار،جغتای، جوین و خوشاب

حسین مقصودی

رمضانعلی سبحانی‌فر

علی اصغر عنابستانی

بهروز محبی نجم آبادی

فریمان،سرخس

احسان قاضی زاده

احسان قاضی زاده

قوچان و فاروج

هادی شوشتری

علی آذری

کاشمر، بردسکن و خلیل آباد

بهروز بنیادی

جواد نیک بین

گناباد و بجستان

حمید بنایی

محمد صفایی دلوئی

مشهد و کلات

نصراله پژمان‌فر

محمدحسین حسین زاده 

جواد کریمی قدوسی

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

رضا شیران خراسانی

نصرالله پژمانفر

محمدحسین حسین‌زاده

جواد کریمی قدوسی

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

فاطمه رحمانی

نیشابور و فیروزه

حمید گرمابی

هاجر چنارانی

احسان ارکانی

هاجر چنارانی

اسفراین

خراسان شمالی

هادی قوامی

امان الله حسین پور

بجنورد، مانه، جاجرم

علی اکبری

علی قربانی

سیدمحمد پاک مهر

محمد وحیدی

شیروان

عبدالرضا عزیزی

علی جدی

فاروج و قوچان

هادی شوشتری

علی آذری

آبادان

خوزستان

عامر کعبی

جلیل مختار

غلامرضا شرفی

سید محمد مولوی

جلیل مختار

سید مجتبی محفوظی

اندیمشک

فریدون حسنوند 

فریدون حسنوند 

اهواز و باوی

جواد کاظم نسب

همایون یوسفی

علی ساری

سیدکریم حسینی

مجتبی یوسفی

شبیب جویجری و احمد سراج(مرحله دوم)

ایذه و باغملک

هدایت الله خادمی 

عبدالله ایزدپناه

بندرماهشهر، امیدیه و هندیجان

علی گلمرادی

حبیب آقاجری    

بهبهان

حبیب الله کشت زر

محمد طلا مظلومی

خرمشهر

عبدالله سامری

سید لفته احمدنژاد

دزفول

عباس پاپی زاده 

سید احمد آوایی

دشت آزادگان و هویزه

قاسم ساعدی 

قاسم ساعدی 

رامهرمز و رامشیر

اقبال محمدیان

ابراهیم متینیان

شادگان

مجید ناصری نژاد

مجید ناصری نژاد

شوش

سید راضی نوری

محمد کعب عمیر    

شوشتر و گتوند

سهراب گیلانی

سهراب گیلانی

مسجد سلیمان،لالی

علی عسکرظاهری عبده‌وند

علیرضا ورناصری

ابهر و خرمدره

زنجان

محمد عزیزی

حسن شجاعی علی آبادی

خدابنده

احمد بیگدلی 

سید البرز حسینی

زنجان و طارم

فریدون احمدی و علی وقف چی

شیخ مهدی باقری و نبی‌الله محمدی (مرحله دوم)

ماه نشان، ایجرود و بوغداکندی

مرتضی خاتمی

مرتضی خاتمی

دامغان

سمنان

ابوالفضل حسن بیگی

علی اکبر علیزاده برمی

سمنان، مهدی شهر و سرخه

احمد همتی

عباس گلرو

شاهرود

سید حسن حسینی 

علی اصغر خانی

گرمسار

غلامرضا کاتب

اردشیر مطهری

ایرانشهر، سرباز،دلگان

سیستان و بلوچستان

(مرحوم)محمد نعیم امینی فرد

عبدالناصر درخشان

چابهار، نیک شهر و کنارک

عبدالغفور ایران نژاد

معین الدین سعیدی

خاش،نصرت آباد،میرجاوه

علی کرد 

اسماعیل حسین زهی

زابل، زهک و هیرمند

احمدعلی کیخا

حبیب الله دهمرده

محمد سرگزی

حبیب الله دهمرده

زاهدان

علیم یار محمدی 

حسینعلی شهریاری

فداحسین مالکی

حسینعلی شهریاری

سراوان، سیب، سوران و مهرستان

محمدباسط دورازهی 

ملک محمد فاضلی

آباده ، بوانات وخرم بید

فارس

رحیم زارع

رحیم زارع

اقلید

سید حسین افضلی

مسلم صالحی 

پاسارگاد، مرودشت و ارسنجان

محمدمهدی برومندی

جلال رشیدی کوچی

جهرم

محمدرضا رضایی کوچی

محمدرضا رضایی کوچی

داراب و زرین دشت

رضا انصاری

محمدجواد عسگری

رستم و ممسنی

مسعود گودرزی

مجید انصاری

سپیدان

علاءالدین خادم

 علیزاده

سروستان ، خرامه و کربال

دااریوش اسماعیلی

عبدالعلی رحیمی مظفری

شیراز

بهرام پارسایی

فرج‌الله رجبی 

مسعود رضایی 

علی اکبری

علیرضا پاک فطرت

روح اله نجابت

جعفر قادری

ابراهیم عزیزی

فسا

محمدجواد جمالی نوبندگانی 

حجت‌الله فیروزی

فیروزآباد ، فراشبند و قیر و کارزین

کوروش کرم پور حقیقی

محمد مهدی فروردین

کازرون

حسین رضازاده

فریدون عباسی دوانی

لارستان و خنج و گراش

جمشید جعفرپور

حسین حسین زاده

لامرد و مهر

سید محسن علوی

سید موسی موسوی

نیریز و استهبان

اصغر مسعودی

فرهاد طهماسبی

بوئین زهرا

 

قزوین

 

 

روح‌الله بابایی صالح

روح الله عباسپور

تاکستان

بهمن طاهر خانی

رجب رحمانی

قزوین و آبیک

حمیده زرآبادی 

داوود محمدی 

فاطمه محمدبیگی

لطف الله سیاهکلی

قم

احمد امیرآبادی 

 مجتبی ذوالنوری 

علی لاریجانی

احمد امیرآبادی فراهانی

مجتبی ذوالنوری

علیرضا زاکانی

بیجار

کردستان

حمدالله کریمی

حمدالله کریمی و علیرضا زندیان(مرحله دوم)

سقز و بانه

محسن بیگدلی 

بهزاد رحیمی

سنندج، دیوان دره و کامیاران

سید مهدی فرشادان 

سیداحسن علو

سید مهدی فرشادان

محسن فتحی

قروه و دهگلان

علی محمد مرادی

پرویز اوسطی

مریوان و سروآباد

منصور مرادی

شیوا قاسمی

بافت، رابر، ارزوئیه

 

 

 

 

 

 

کرمان

علی بختیاری 

صمدالله محمدی

بم، ریگان، فهرج و نرماشیر

حبیب الله نیک زاد پناه

موسی غضنفرآبادی

جیرفت و عنبرآباد

یحیی کمالی پور

ذبیح الله اعظمی ساردویی

رفسنجان و انار

احمد انارکی

حسین جلالی

زرند و کوهبنان

حسین امیری خامکانی

عفت شریعتی

سیرجان و بردسیر

شهباز حسن پور

شهباز حسن پور

شهربابک

علی اسدی 

مصطفی رضا حسینی

کرمان و راور

محمدرضا پورابراهیمی 

محمدمهدی زاهدی

محمدرضا پورابراهیمی 

محمدمهدی زاهدی

کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، فاریاب، قلعه‌گنج

احمد حمزه 

منصور شکراللهی

اسلام‌آباد غرب

 

 

 

کرمانشاه

حشمت‌الله فلاحت پیشه 

مجتبی بخشی پور / نادر نادری (مرحله دوم)

پاوه

شهاب نادری 

آرش زره تن لهونی

سنقر و کلیایی

سید جواد حسینی‌کی

سید جواد حسینی کیا

قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب

فرهاد تجری 

شهریار حیدری

کرمانشاه

عبدالرضا مصری

سید قاسم جاسمی 

احمد صفری

عبدالرضا مصری

محمد رشیدی

ابراهیم عزیز / سلطان محمدی بابازیدی(مرحله دوم)

کنگاور و بیستون

حسن سلیمانی 

 علی رضایی

بویراحمد و دنا

کهگیلویه وبویراحمد

غلام محمد زارعی

مهدی روشنفکر

کهگیلویه و بهمئی

عدل هاشمی پور

سید محمد موحد

گچساران

غلامرضا تاجگردون

غلامرضا تاجگردون

رامیان و آزادشهر

گلستان

علیرضا ابراهیمی

غلامعلی کوهساری

علی‌آباد کتول

اسدالله قره خانی

رحمت الله نوروزی

کردکوی، بندرترکمن و بندرگز

رامین نورقلی پور

جلال ایری/ رجب محمد آبادی(مرحله دوم)

گرگان و آق‌قلا

نبی هزار جریبی 

نورمحمد تربتی نژاد

رمضانعلی سنگدوینی

غلامرضا منتظری

گنبد کاووس

قرجه طیار

امان قلیچ شادمهر

مینودشت و کلاله

شهرام کوسه غراوی

رضا آریان پور

آستارا

گیلان

ولی داداشی

غلامرضا مرحبا

آستانه اشرفیه

محمد حسین قربانی

محمد علی رمضانی    

بندر انزلی

حسن خسته بند

احمد دنیامالی

تالش، رضوانشهر و ماسال

محمود شکری 

حسن محمدیاری

رشت

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی 

جبار کوچکی نژاد

محمد صادق حسنی جوریابی

سید علی آقازاده

جبار کوچکی نژاد

محمدرضا احمدی

رودبار

منوچهر جمالی سوسفی

مهرداد گودرزوند چگینی

رودسر و املش

اسد الله عباسی 

محمد صفری ملک میان

صومعه‌سرا

سید کاظم دلخوش

سید کاظم دلخوش

فومن و شفت

محمد مهدی افتخاری

خلیل بهروزی فر

لاهیجان و سیاهکل

ذبیح نیک فر لیالستانی

رسول فرخی میکال

لنگرود

مهرداد بائوج لاهوتی 

پرویز محمدنژاد قاضی محله

الیگودرز

لرستان

محمد خدابخشی

محمد خدابخشی

بروجرد

عباس گودرزی

علاءالدین بروجردی 

عباس گودرزی

فاطمه مقصودی

پلدختر

سیدحمیدرضا کاظمی

سیدحمیدرضا کاظمی

خرم آباد

محمدرضا ملکشاهی راد 

محمد بیرانوندی

مرتضی محمودوند

مهرداد ویس کرمی

درود و ازنا

مجید کیانپور

حسین گودرزی

سلسله و دلفان

علی رستمیان

یحیی ابراهیمی

کوهدشت

الهیار ملکشاهی

محمدرضا مبلغی

آمل و لاریجان

 

 

 

 

 

مازندران

عزت الله یوفسیان ملا

رضا حاجی پور

بابل

علی نجفی خوشرودی

حسین نیازآذری

علی کریمی فیروزجانی   

مهدی سعادتی بیشه سرس

بابلسر و فریدونکنار

ولی الله نانواکناری 

 علی اصغر باقرزاده   

رامسر، تنکابن، عباس‌آباد

شمس الله شریعت نژاد

شمس الدین حسینی

ساری و میاندرود

علی اصغر یوسف نژاد 

محمد دامادی

منصور علی زارعی

علی بابایی کارنامی

قائمشهر، سوادکوه و جویبار

عبدالله رضاییان 

سیدعلی ادیانی

کیوان مرادیان

کمال علیپور

نکا، بهشهر و گلوگاه

علی محمد شاعری

غلامرضا شریعتی

نوشهر و چالوس

قاسم احمدی لاشکی

محمدعلی محسنی بندپی    

نور و محمودآباد

علی اسماعیلی

ولی الله فرزانه

اراک، کمیجان و خنداب

 

 

 

مرکزی

علی اکبر کریمی 

سید مهدی مقدسی

علی‌اکبر کریمی

محمدحسن آصفری

تفرش، آشتیان و فراهان

محمد حسینی

سینا کمالخانی

خمین

محمد ابراهیم رضائی

علیرضا نظری

دلیجان و محلات

علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی

ساوه و زرندیه

محمد رضا منصوری

محمد سبزی

شازند

علی ابراهیمی

محمود احمدی بیغش

بندر لنگه، بستک، پارسیان

هرمزگان

ناصر شریفی

احمد جباری

بندرعباس، هرمز، قشم، ابوموسی

احمدی مرادی

محمد آشوری 

حسین هاشمی تختی نژاد

احمد مرادی

محمد آشوری

منصور آرامی

میناب، جاسک و سیریک

سید مصطفی ذوالقدر

حسین رئیسی

اسدآباد

همدان

اکبر رنجبرزاده 

کیومرث سرمدی  واله

بهار و کبودرآهنگ

محمدعلی پورمختار

عیسی جعفری

تویسرکان

محمدمهدی مفتح 

محمدمهدی مفتح 

رزن

حسن لطفی

حسن لطفی

ملایر

احد آزادی خواه

محمد کاظمی 

احد آزادی خواه

هادی بیگی نژاد    

نهاوند

حسن بهرام‌نیا

علیرضا شهبازی    

همدان

حمیدرضا حاجی بابایی

امیر خجسته 

حمیدرضا حاجی بابایی

احمدحسین  فلاحی

اردکان

 

 

یزد

محمدرضا تابش 

محمدرضا دشتی اردکانی

تفت و میبد

کمال دهقانی فیروزآبادی

سیدجلیل میرمحمدی

مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم

محمدرضا صباغیان

محمدرضا صباغیان

یزد، اشکذر و ندوشن

سید ابوالفضل موسوی بیوکی

محمدصالح جوکار

مسیحیان ارمنه جنوب

اقلیت های مذهبی

روبرت بگلریان

روبرت بگلریان

مسیحیان ارامنه شمال

اقلیت های مذهبی

کارن خانلری

شاوردیان

زرتشتیان

اقلیت های مذهبی

اسفندیار اختیاری کسنویه یزد

اسفندیار اختیاری کسنویه یزد

کلیمیان

اقلیت های مذهبی

سیامک مره صدق

همایون سامه‌یح نجف‌آبادی

آشوری و کلدانی

اقلیت های مذهبی

یوناتن بت کلیا

شارلی انویه تکیه

*اطلاعات جدول فوق براساس آمار رسمی ستاد انتخابات وزارت کشو تهیه شده است.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند