همانطور که پیش از برگزاری انتخاباتِ دوم اسفندماه پیش بینی می شد و مجموعه اصلاح طلبان هم اعلام کرده بودند، آنها در بسیاری حوزه های انتخابیه هیچ کاندیدایی برای رقابت با اصولگرایان نداشتند شاید به همین دلیل است که اکنون در بسیاری از حوزه ها نه تنها نماینده اصلاح طلبی رای نیاورده بلکه استان هایی همچون البرز، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین و قم حتی نماینده مستقل هم ندارند و رقابت بیشتر بین طیف اصولگرا بوده است.البته این طیف از جریانات سایسی در برخی حوزه ها نیز با وجود داشتن کاندیدا رأی نیاوردند.

براساس آمار منتشر شده در استان هایی همچون آذربایجان شرقی، کردستان، کرمان، زنجان و آذربایجان غربی رقابت بین اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین قابل توجه تر بود و در مجموع برخی چهره های اصلاح طلب و مستقل توانستند از این استان ها به مجلس یازدهم راه پیدا کنند.

البته در همه این استان ها تعداد مستقلین و اصلاح طلبان منتخب از اصولگرایان کمتر است. به جز استان کردستان که از مجموع ۶ نماینده آنها، ۲ نفر اصلاح طلب ، ۳ نفر مستقل و ۱ نفر اصولگرا است.در این بین از جمله چهره های شناخته شده اصلاح طلب تنها می توان به پیروزی مسعود پزشکیان و غلامرضا تاجگردون اشاره کرد که پیش از این در مجلس حضور داشتند و مجددا مورد اعتماد مردم حوزه انتخابیه خود قرار گرفتند.

استان آذربایجان شرقی با سه نماینده اصلاح طلب، و کردستان با دو نماینده اصلاح طلب سهم بیشتری از کرسی های نمایندگان این استان را به کاندیداهای چپ گرا اختصاص داده اند.

۵ صندلی نمایندگان استان آذربایجان شرقی هم به مستقلین رسیده است. آذربایجان غربی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، گیلان و کردستان هرکدام سه نماینده مستقل در پارلمان یازدهم دارند.

در جداول زیر به ترتیب اسامی نمایندگان منتخبِ اصلاح طلب و مستقل که تا به این لحظه به مجلس یازدهم راه پیدا کردند را می بینید. تعداد این اسامی با توجه به اعلام نشدن نمایندگان همه حوزه های انتخابیه امکان تغییر دارد.

نام نماینده منتخبِ «اصلاح طلب» حوزه انتخابیه
غلامرضا نوری آذربایجان شرقی/ بستان آباد
مسعود پزشکیان آذربایجان شرقی/ تبریز، اسکو و آذر شهر
الله وردی دهقانی آذربایجان شرقی/ ورزقان
عادل نجف زاده آذربایجان غربی/ خوی و چایباره
عباس جهانگیرزاده اردبیل/ پارس آباد و بیله سوار
جلیل رحیمی خراسان رضوی/ تربت جام، تایباد و باخرز
سید احمد آوایی خوزستان/ دزفول
مرتضی خاتمی زنجان/ ماه نشان، ایجرود و بوغداکندی
حسین حسین زاده فارس/ لارستان و خنج و گراش
حمدالله کریمی کردستان/ بیجار
سیدمهدی فرشادان کردستان/ سنندج، دیوان دره و کامیاران
ذبیح الله اعظمی ساردویی کرمان/ جیرفت و عنبرآباد
آرش زره تن لهونی کرمانشاه/ پاوه
غلامرضا تاجگردون کهگیلویه وبویراحمد/ گچساران
غلامعلی کوهساری گلستان/ رامیان و آزادشهر
پرویز محمدنژاد قاضی محله گیلان/ لنگرود
یحیی ابراهیمی لرستان/ سلسله و دلفان
محمدعلی محسنی بندپی  مازندران/ نوشهر و چالوس
حسن لطفی همدان/ رزن
احمد دنیامالی گیلان/بندر انزلی
نام نماینده منتخبِ «مستقل»  حوزه انتخابیه
احمد محرم زاده یخفروزان آذربایجان شرقی/ اهر و هریس
محمد باقری آذربایجان شرقی/ بناب
یوسف داودی آذربایجان شرقی/ سراب و مهربان
معصومه پاشایی آذربایجان شرقی/ مردند و جلفا
سیدحمزه امینی آذربایجان شرقی/ هشترود و چاراویماق
محمد علی پور آذربایجان غربی/ ماکو، پلدشت و چالدران
جلال محمودزاده آذربایجان غربی/ مهاباد
حسن همتی آذربایجان غربی/ تکاب و شاهین دژ
حسین محمد صالحی دارانی اصفهان/ چادگان، فریدون شهر و فریدن
سمیه محمودی اصفهان/ شهرضا و دهاقان
الهام آزاد اصفهان/ نائین،خور و بیابانک
سارا فلاحی ایلام، مهران، ایوان، سیروان، ملکشاهی و چرداول
حسین نوش آبادی تهران/ ورامین و پیشوا
حسن رزمیان مقدم   خراسان رضوی/ درگز
بهروز محبی نجم آبادی خراسان رضوی/ سبزوار،جغتای، جوین و خوشاب
سید مجتبی محفوظی خوزستان/ آبادان
محمد کعب عمیر   خوزستان/ شوش
معین الدین سعیدی سیستان و بلوچستان/ چابهار، نیک شهر و کنارک
اسماعیل حسین زهی سیستان و بلوچستان/ خاش،نصرت آباد،میرجاوه
ملک محمد فاضلی سیستان و بلوچستان/ سراوان، سیب، سوران و مهرستان
بهزاد رحیمی کردستان/ سقز و بانه
محسن فتحی کردستان/ سنندج، دیوان دره و کامیاران
پرویز اوسطی کردستان/ قروه و دهگلان
شهباز حسن پور کرمان/ سیرجان و بردسیر
شهریار حیدری کرمانشاه/ قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب
امان قلیچ شادمهر گلستان/ گنبد کاووس
غلامرضا مرحبا گیلان/ آستارا
مهرداد گودرزوند چگینی گیلان/ رودبار
رسول فرخی میکال گیلان/ لاهیجان و سیاهکل
مهرداد ویس کرمی لرستان/ خرم آباد
علی بابایی کارنامی مازندران/ ساری و میاندرود
سینا کمالخانی مرکزی/ تفرش، آشتیان و فراهان
احمد مرادی هرمزگان/ بندرعباس، هرمز، قشم، ابوموسی
محمد آشوری هرمزگان/ بندرعباس، هرمز، قشم، ابوموسی
علیرضا شهبازی     همدان/ نهاوند
محمدرضا دشتی اردکانی یزد/ اردکان
این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند