«مایکل اولری» رئیس خطوط هواپیمایی رایان‌ایر در گفت‌وگو با تایمز لندن مدعی شد، احتمال اقدام انتحاری یک مرد مسلمان که به تنهایی مسافرت می‌کند بسیار زیادتر از کسانی است که با خانواده سفر می‌کنند.

او با اعتراف به اینکه اظهاراتش می‌تواند جنبه نژادپرستانه داشته باشد با طرح این پرسش که چه کسانی بمب‌گذارند، افزود:‌ عموما افرادی که با اسلام رابطه دارند.

رئیس این شرکت هواپیمایی تصریح کرد، اگر تهدید از جانب مسلمانان است باید با آن برخورد شود.

این اظهارات تاجر ایرلندی با واکنش شورای مسلمانان بریتانیا همراه شد و سخنان او را نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز خواند.

سخنگوی این نهاد اسلامی گفت: اظهارات او علیه مردان مسلمان که نه بر پایه اطلاعات بلکه براساس شکل ظاهری افراد است به طور علنی تبعیض‌آمیز بوده و ابتدایی‌ترین مصداق اسلام‌هراسی است.

همچنین خالد محمود نماینده حزب کارگر از منطقه «بیرمنگهام پری‌بار» سخنان رئیس رایان‌ایر را مضحک خواند و گفت: اگر او بتواند به من بگوید که مسلمانان چه شکلی هستند، خوشحال می‌شوم مطلب تازه‌ای از او یاد بگیرم.

وی تصریح کرد، کتاب را نمی‌توان از روی جلدش قضاوت کرد.

این نماینده مجلس انگلیس افزود: اولری در عمل می‌گوید که هرکس به مسلمانان شباهت دارد تروریست است. این اظهارات به تقویت روابط جوامع کمکی نمی‌کند بلکه بهانه را به دست گروه‌های راست افراطی و فاشیست می‌دهد.

وی با بیان اینکه هفته گذشته یک سفیدپوست هشت نفر را در آلمان به قتل رساند، پرسید پس آیا باید همه سفیدپوستان را فایشست بدانیم؟

خالد محمود تصریح کرد، اظهارات رئیس رایان‌ایر تحریک کننده و نژادپرستانه است.

به گزارش تایمز، یک منبع امنیتی نیز گفت که طرح اولری غیرقانونی است، ضمن آنکه اطلاعات همه مسافران از طریق سامانه‌های پیشرفته جمع‌آوری و از قبل بررسی می‌شود.   

همچنین فیلیپ بوام کارشناس امور امنیت فرودگاه‌ها می‌گوید، با فرآیند شناسایی مسافران کاملا موافق است اما این اقدام نباید براساس نژاد، رنگ پوست یا مذهب باشد.

گروه‌های طرفدار حقوق بشر نیز به سخنان رئیس رایان‌ایر انتقاد کرده و گفته‌اند، اقشار آسیایی در حال حاضر بیش از سایر افراد، سوژه طرح‌های مبارزه با تروریسم و ایست‌های بازرسی هستند.  

اولری در ادامه گفت‌وگو با تایمز اظهارات جنجال برانگیز دیگری نیز مطرح کرده،‌ از جمله پیشنهاد کرده که سرویس‌های بهداشتی داخل هواپیما باید پولی شود. او همچنین افراد دارای اضافه وزن را به « هیولا » تشبیه کرده که باید برای مسافرت با هواپیما هزینه دو بلیت را پرداخت کنند.

اظهارات این تاجر ایرلندی درباره مسلمانان در حالی مطرح می‌شود که آمار پلیس نشان می‌دهد در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان همواره روند صعودی داشته است.

برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باورند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام‌هراسی ندارد.  

کارشناسان بر این باورند که سیاست‌های ضد مهاجرتی در کنار خیزش جریان‌های راست افراطی در شکل‌گیری و تشدید تفکرات اسلام‌هراسی نقش موثری داشته است.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند