«هایکو ماس» پس از گفت‌ وگوی دوجانبه با «فیصل بن فرحان بن عبدالله‌ آل سعود» تصریح کرد که تنها از طریق بهبود وضع حقوق و مشارکت اجتماعی در عربستان می‌توان اصلاحات در این کشور را پیش‌برد. 

وی با بیان اینکه دو طرف درباره تحولات منطقه از جمله ایران، سوریه و یمن گفت وگو کردند، تأکید کرد که عربستان می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در کاهش‌ تنش ها ایفا کند. 

عربستان به دلیل مشارکت در جنگ یمن و نقض حقوق بشر در این کشور، از سوی نهادهای بین‌المللی بشدت مورد انتقاد قرار دارد. 

این کشور در کنار امارات متحده عربی از فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند.

بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۲۲ آذر ۹۷ در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی از جمله موضوع آتش‌بس در الحدیده و مبادله اسرای دو طرف دست یافتند اما این توافق‌ها با توجه به اختلاف‌ها اجرا نشد.

سازمان ملل متحد شرایط انسانی در یمن را که در طول پنج سال جنگ و تجاوز ائتلاف به سرکردگی سعودی رخ داده است، بدترین بحران انسانی در جهان دانسته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند