محمود واعضی رئیس دفتر رئیس جمهور ساعتی پیش و پس از دیدن اجرای ارکستر ملی ایران به خوانندگی سالار عقیلی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

واعظی گفت: امروز قدرت نرم در دنیا یکی از قدرت‌هایی است که کشورها روی آن سرمایه گذاری زیادی برای بالا بردن نفوذ خود در دیگر کشورها کرده‌اند. آنچه که در فرهنگ جای خود را باز می‌کند، هنر است. ما از هنری سنتی و قدیمی برخورداریم و از قدیم هنر ایران در هر جایی که می‌رود، حتی آنهایی که کلام را متوجه نمی‌شوند، با هنر می‌توانند بسیاری از اهداف خود را به مخاطب منتقل کنند. 

او ادامه داد: در شرایط سخت امروز در منطقه و جهان، نقش موسیقی و هنر می‌تواند آرامش‌بخش باشد و فرهنگ واقعی را منتقل کند. بخشی از این امر به بسترسازی دولت و وزارت خارجه برمی‌گردد. از طرف دیگر مسیر برای فعالان این حوزه باز است. زمانی که در وزارت خارجه بودم می‌دیدم که حضور گروه‌های هنری در خارج از کشور تا چه حد، مورد استقبال قرار می‌گیرد. یکی از شاخصه‌های معرفی ایران در خارج از کشور به هنر و موسیقی ایران باز می‌گردد.

واعضی درباره عملکرد دولت در حکزه فرهنگ و هنر گفت: این دولت را با دولت‌های قبلی مقایسه کنید و ببینید که آیا رشد موسیقی و هنر افزایش یافته یا کاهش؟ آماری که به ما داده می‌شود، نشان دهنده رشد هنر است. تعداد سینماها و سالن‌های فرهنگی افزایش یافته است. ارزیابی شما باید بر اساس عملکرد باشد؛ عملکردی که نشان می‌دهد گام‌های خوب کیفی و کمی برداشته شده است‌.

خبرنگار‌تسنیم از واعظی پرسید که چرا دولت بین موسیقی و دیگر هنرها تبعیض قائل می‌شود و چرا بودجه جشنواره موسیقی فجر یک چهارم جشنواره فیلم فجر است.

واعظی درپاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم گفت: آنچه که بیشتر مورد استقبال مردم باشد، جای بیشتری در بین مردم خواهد داشت.البته می دانم که می‌گویید هر چه امکانات بیشتر باشد، بستر هم برای استقبال مردم ایجاد خواهد شد. ولی علاقه و امکانات باید در کنار هم باشد. مثلا در کشوری که مردم به فوتبال علاقه‌مند هستند امکانات به آن سمت می‌رود و در کشوری که مردم به راگبی علاقه دارند نیز به آن سمت. به هر حال معتقدم آنچه که به موسیقی و هنر مربوط است باید مورد عنایت بیشتری واقع شود. در داخل کشور باتوجه به شرایط، هر چه مردم بتوانند بیشتر در فضای موسیقایی حضور داشته باشند، آرامش بیشتری خواهند گرفت. انشالله کمک می‌کنیم بودجه بیشتری در اختیار این جشنواره قرار بگیرد. همچنین می‌توان از طریق هنر و موسیقی تعامل بیشتری با دنیا داشت. 

او در پایان درباره قانون کسر 10 درصد از درآمد کنسرت‌های موسیقی به نفع دولت گفت که در این باره اطلاعی ندارد و نمی‌داند که این قانون برای سال آینده هم پایدار می‌ماند یا خیر.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند