به گزارش خبرگزاری «تاس»،  "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پیام خود برای شرکت کنندگان کنفرانس خاورمیانه در باشگاه مباحثات بین‌المللی "والدای" که امروز (دوشنبه) آغاز به کار کرده، ابراز عقیده کرد که برنامه صلح پیشنهادی واشنگتن برای مناقشه اسرائیل و فلسطین - یا همان به اصطلاح "معامله قرن" - یک عامل بی ثبات کننده برای منطقه خاورمیانه به شمار می رود.

در این پیام که توسط "ایگور مارگولوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه قرائت شد، آمده است: «تعدادی از کشورهای خاورمیانه همچنان در حال سپری کردن آزمایشات جدی هستند که ناشی از تلاش برای تحمیل ارزش‌ها و الگوهای توسعه تحمیل شده به مردم این کشورهاست. در شرایطی که امروزه تنش در منطقه خلیج فارس بطور مصنوعی و به خاطر دخالت‌های خارجی در حال افزایش است، یک عامل بی ثبات کننده جدی دیگر نیز ابتکارعمل به اصطلاح معامله قرن پیشنهادی از سوی دونالد ترامپ،رئیس جمهوری ایالات متحده است.»

سرگئی لاوروف در ادامه این پیام یادآور شده : «روسیه به طور پیگیرانه بر این عقیده است که صلح و ثبات در کل خاورمیانه تنها با اتکا بر قوانین بین‌المللی و در عین حال احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورهای این منطقه ممکن خواهد بود. بر اساس این اصول ، ما توانسته‌ایم تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را حفظ کنیم، به موفقیت چشمگیری در معرصه بارزه با تروریسم دست یافته و روند حل و فصل سیاسی اختلافات بین مقامات دمشق و مخالفان سوری را آغاز کرده‌ایم.»

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «بدیهی است، بهترین راه برای جلوگیری از تشدید خشونت‌ها، کار به روی جلوگیری از بروز درگیری‌های جدید است. دقیقاً به همین دلیل است که روسیه مایل است تا در منطقه خلیج فارس سازوکار یکپارچه‌ای برای تامین امنیت جمعی و همکاری کشورهای منطقه در این راستا بوجود آید.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه، پیشنهادات مسکو در این زمینه در دکترین امنیت جمعی خلیج فارس گنجانده شده، ادامه داد: «ما اطمینان داریم که اجرای پایدار آنها به ایجاد پایه و اساس لازم برای تقویت اعتماد متقابل بین کشورهای منطقه خاورمیانه کمک خواهد کرد.»

لازم به یادآوری است که نهمین کنفرانس خاورمیانه در باشگاه مباحثات بین‌المللی"والدای" روسیه، امروز دوشنبه در مسکو آغاز شد. این رویداد دو روز به طول خواهد انجامید.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند