دراگان اسکوچیچ در آغاز نخستین نشست خبری خود به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اظهار کرد: در ابتدا روز زن و مادر را به همه بانوان ایران تبریک می‌گویم چرا که بدون مادران هیچ یک از ما در این سالن حضور نداشتیم. می‌خواهم درباره برنامه و آینده تیم ملی و آماده سازی این تیم صحبت کنم و توضیحاتی را ارائه کنم.

* آغوش باز برای باشگاه‌ها

وی ادامه داد: انتخاب بنده به عنوان سرمربی تیم ملی ایران افتخار بزرگی است. فکر می‌کنم اولین بار است که یک مربی خارجی بعد از پنج سال حضور در ایران به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می‌شود و این مساله بار مسئولیت را بر دوش من بیشتر می‌کند.

سرمربی تیم ملی ایران یادآور شد: در مورد موقعیت تیم ملی اگر بخواهم صحبت کنم، باید بگویم که در بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ شاید تیم ملی در مسیر درستی قرار نگرفت. بنده اینجا هستم که با تمام انرژی مثبت و دانش و تجربه خودم در راستای موفقیت تیم ملی ایران قدم بردارم. دوست دارم به طور شفاف و واضح درباره اهدافم صحبت کنم. پیرو مطالبی که در رسانه‌های ایران مطرح شده باید بگویم که می‌خواهیم بازی به بازی به هدفمان نزدیک شویم و انرژی مثبت تزریق کنیم و در ادامه به جام جهانی قطر راه یابیم.

اسکوچیچ درباره ارتباطش با باشگاه‌ها و مربیان خاطرنشان کرد: من با آغوش باز به پیشنهاد مربیان گوش می‌دهم و آنها هر مساله‌ای داشته باشند، من ۲۴ ساعته آماده شنیدن آنها هستم.

* زمان بررسی لژیونرها

وی افزود: یکی از فواید حضور من در تیم ملی ایران این است که با فوتبال ایران آشنا هستم. پنج سال در فوتبال باشگاهی حضور داشتم و ذهنیت بازیکنان و فوتبال ایران را درک می‌کنم. قطعا این موضوع یک امر مثبت در پیش‌برد اهداف تیم ملی است. من تا همین جا که در خدمتتان هستم، کارم را شروع کردم و اولین مرحله به پایان رسید. اولین مرحله تجزیه و تحلیل مسابقات تیم ملی در ماه‌های اخیر بود. از زیر نظر داشتن باشگاه‌های بازیکنان ایرانی تا بررسی مسابقات ایران جزو کارهایی بوده که من انجام داده‌ام. تمام نکات و نقاط مثبت و منفی نمایش‌های تیم ملی در بازی‌های قبلی را استخراج کردیم و الان زمان شروع کارهای ما روی عملکرد بازیکنان لژیونر است که در باشگاه‌های بین المللی بازی می‌کنند. باید بتوانیم عملکرد آنها را برای مراحل بعدی کار زیر نظر بگیریم.

* مژده یا هشدار به ملی‌پوشان؟

سرمربی جدید تیم ملی گفت: از همین جا پیامی به تمام بازیکنان تیم ملی می‌دهم که همه بازیکنان از شانس مساوی برای حضور در تیم ملی برخوردار هستند و حضور در تیم ملی بستگی به سطح آمادگی آنها دارد. طی پنج روز آینده برنامه ما به این شکل است که تمرکز ما روی بازیکنان لژیونر خواهد بود. با توجه به پراکندگی لیگ‌هایی که ایرانی‌ها حضور دارند برای من میسر نیست که در این زمان کوتاه همه بازی‌ها را بررسی کنم اما تا جایی که بتوانم با بازیکنان دیدار خواهم کرد و با هر کس که نتوانم، تماس تصویری خواهم داشت و سعی می‌کنم انرژی خودم را با آنها به اشتراک بگذارم و درباره مسابقات تیم ملی با آنها صحبت خواهم کرد. در یک بازه زمانی کوتاه مدت با توجه به بازی‌هایی که تیم ملی دارد نمی‌توانیم انتظار تغییر بزرگی داشته باشیم و در ادامه تزریق افکار و شخصیت من را در تیم ملی خواهید دید. در ادامه مدل بازی تیم ملی را انتخاب خواهیم کرد و ساماندهی تیم ملی را انجام می‌دهیم و سپس یک تیم ملی قدرتمند و توانا را خواهیم دید.

* ارتباطات خارجی برای بازی گرفتن از لژیونرها

سرمربی تیم ملی اظهار کرد: ممکن است یک بازیکن در باشگاه خود درخواست و نیازمندی متفاوتی داشته باشد. این موضوعات نیامند همکاری مشترک کادر فنی تیم ملی با تیم‌های باشگاهی است. نمی‌خواهم درباره ارتباط کی‌روش با باشگاه‌ها صحبت کنم اما من ارتباط خوبی با باشگاه‌ها خواهم داشت. ارتباط من به این شکل خواهد بود که مربیان تیم ملی برنامه ما را خواهند دانست و من برنامه آنها را خواهم دانست تا به این شکل کارها را پیش ببریم.

وی ادامه داد: ارتباطات گسترده زیادی با تیم‌های خارجی دارم و سعی می‌کنم از این ارتباط برای بهتر بازی گرفتن از بازیکنان لژیونر استفاده ببرم. این صحبت‌های ابتدایی من درباره تیم ملی بود.

* تیم ملی بعد از کی‌روش

وی درباره وضعیت تیم ملی بعد از دوران کارلوس کی‌روش و از دست رفتن رتبه نخست آسیا و احتمال ناکامی در انتخابی جام جهانی گفت: ما همه اینجا هستیم که حمایت خودمان را از تیم ملی به بهترین شکل ممکن نشان دهیم. جو مثبتی که در تیم القا خواهیم کرد در کنار سطح خوب بازیکنان اجازه می‌دهد برنامه‌های خودمان را پیش ببریم. با شناختی که از تیم ملی دارم برنامه‌های خودمان را پیش خواهیم برد و این اطمینان را می‌دهم که با قدرت کار خواهیم کرد. بازیکنان این پیام من را بشنوند که دست به دست هم کار را پیش می‌بریم و نتایج اخیر تیم ملی را با همدیگر فراموش می‌کنیم و نتایح بهتری رقم بزنیم. از همین جا کمک اصحاب رسانه را خواستار می‌شوم. جامعه بزرگ فوتبال ایران از مربیان تا بازیکنان و باشگاه‌ها باید به ما کمک کنند. قطعا یک نفر نمی‌تواند به تنهایی به این خواسته جامه عمل بپوشاند.

* هر سری ابری دارد!

او درباره دستیاران خود در تیم ملی و احتمال همکاری با وحید هاشمیان اظهار کرد: این روزها درگیر مذاکرات گوناگون درباره انتخاب دستیارانم هستم و به زودی پاسخ سوالات را خواهم داد. قطعا از دانش و تجربه دستیاران قبلی استفاده خواهد شد چون کاری که ما الان انجام می‌دهیم ادامه راه مربیان قبلی است اما اینکه چه کسانی دستیار من خواهند شد باید در چند رو آینده صحبت کنیم. در کرواسی ضرب المثلی داریم که هر سری ابری دارد. باید نظرات دوستان مختلف را بپرسیم تا در نهایت تصمیم بگیریم.

* لژیونرها به تیم ملی افتخار کنند

او درباره مدیریت بازیکنان لژیونر گفت: بخشی از شخصیت من این است که انگیزه بازیکنان را بالاتر ببرم. این موضوع درباره بازیکنان مختلف، متفاوت است. با توجه به اینکه بازیکنان لژیونر ما حرفه‌ای هستند باید بگویم که پوشیدن پیراهن تیم ملی افتخار بزرگی است که نصیب آنها شده و من با ارتباط نزدیک خواسته‌ها و هدف خودم را به آنها خواهم گفتم و به این شکل به هدفمان می‌رسیم.

* اتفاقات پشت صحنه؟

اسکوچیچ درباره انتقادات به نحوه انتخاب او به عنوان سرمربی تیم ملی و نقش افراد غیرفوتبالی در این انتخاب و دفاعیات اسکوچیچ گفت: من درباره موضوعات پشت صحنه صحبت نمی‌کنم اما درباره دانش و شناختم از فوتبال ایران است که الان در خدمت شما هستم. شناخت من از فوتبال ایران نکته مهمی بود که فدراسیون فوتبال بر آن تکیه داشت.  

* برانکو اول از همه تبریک گفت

وی درباره حمایت مربیان کروات از حضورش در تیم ملی و اینکه آیا مشورتی با آنها داشته و می‌تواند نتایجی بهتر از نتایج سایر مربیان کروات کسب کند، اظهار کرد: من مفتخرم و می‌بالم که ارتباط تنگاتنگی بین ایران و کرواسی از نظر فوتبالی وجود دارد. چند روز قبل در خدمت جناب سفیر کرواسی در ایران گفتم افتخار می‌کنم به اینکه به عنوان یک مربی کروات در راس تیم ملی فوتبال ایران فعالیت می‌کنم. قبل از اینکه به عنوان سرمربی انتخاب شوم باید صادقانه بگویم که صحبتی با مربیان هموطنم نداشتم ولی می‌توانم بگویم برانکو اولین کسی بود که بعد از انتشار خبر حضورم در تیم ملی به من تبریک گفت.

او ادامه داد: البته بلاژویچ درباره تیم ملی صحبت و حمایت کرد اما شخصا صحبتی نداشتم. خبر انتخاب من به عنوان سرمربی تیم ملی در کرواسی بسیار خبرساز بود. برای اصحاب رسانه کروات هم مهم است که هم‌وطن آنها در تیم ملی بزرگی مانند ایران فعالیت می‌کند.

* ارتباطات خوب در ایتالیا و اسپانیا

او درباره کمبود منابع مالی و احتمال نبود بازی دوستانه در تیم ملی و اینکه آیا خودش این ارتباط را دارد که برای تیم ملی بازی دوستانه تامین کند؟ گفت: تقویم ما برای فصل جاری مشخص است. من ارتباطات بسیار خوبی دارم که بیشتر آنها در ایتالیا و اسپانیاست. امیدوارم از این ارتباطات برای این موضوعات استفاده ببریم. بدون شک فدراسیون فوتبال از هیچ تلاشی برای رقم زدن بهترین شرایط برای آماده سازی تیم ملی رقم بزند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند