آناتولی گزارش داد، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: قرار گرفتن شاوندرا سیلوا، از فرماندهان ارتش سریلانکا در فهرست تحریم‌ها بیانگر این مساله است که ما حقوق بشر در این کشور و در سطح جهانی را مهم می‌دانیم و نگران مصونیت عاملان و نقض‌کنندگان حقوق بشر و سوءاستفاده گرها هستیم و همچنین از مسئول دانستن آنهایی که در چنین اقداماتی دخیل هستند، حمایت می‌کنیم.

اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر از سوی این فرمانده ارتش سریلانکا از سوی سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی از سوی وزارت خارجه آمریکا هم "معتبر و جدی" بوده است.

پمپئو ادامه داد: ما به دولت سریلانکا تاکید داریم تا سطح حقوق بشر را ارتقا دهد، افراد و عاملان را بابت جرایم ارتکابی و نقض‌های حقوق بشری مسئول بداند، اصلاحاتی در بخش امنیتی ایجاد کند و به سایر تعهدات برای پیگیری عدالت و سازش پایبند باشد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، قرار گرفتن این فرمانده سریلانکایی در فهرست سیاه که رئیس موقت ستاد دفاعی این کشور نیز است،‌ در دخالت وی در نظارت بر کشتارهای فراقانونی از سوی ارتش در جریان سال آخر جنگ داخلی در ۲۰۰۹ ریشه دارد.

جنگ داخلی سریلانکا از آغاز آن در ۱۹۸۳، به مدت ۲۶ سال طول کشید، زمانیکه شبه نظامیان موسوم به ببرهای تامیل یک کمپین نظامی را برای ایجاد یک دولت مستقل برای اقلیب تامیل در این کشور به راه انداختند.

این فرمانده ارتش و اعضای خانواده‌اش که آنها هم با تحریم‌ها روبرو شده‌اند، هم اکنون از ورود به آمریکا در نتیجه تحریم‌های ایالات متحده منع شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند