رویترز گزارش داد، در حالی که تجار انتظار دارند تولید کنندگان عمده نفت در واکنش به کند شدن تقاضا در چین به دلیل شیوع ویروس کرونا اقدام به کاهش بیشتر تولید خود کنند، قیمت نفت امروز تغییر اندکی داشت، اما در مسیر ثبت اولین رشد هفتگی ۶ هفته اخیر قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت پس از رشد یک درصدی در جلسه قبل، امروز با یک سنت افزایش به ۵۶ دلار و ۳۵ سنت رسید. قیمت نفت برنت از ابتدای هفته جاری تاکنو ن۳.۴ درصد رشد داشته است که اولین رشد هفتگی از هفته منتهی به ۱۰ ژانویه تاکنون است.

قیمت نفت خام آمریکا نیز که دیروز نیم درصد افزایش یافته بود امروز با ۴ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۴۶ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در این هفته ۲.۲ درصد رشد داشته است.

ادوارد مویا تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا در نیویورک گفت: «به نظر می رسد که به دلیل خوش بینی نسبت به کاهش مجدد تولید توسط اوپک پلاس و امیدواری نسبت به نزدیک شدن نقطه مهار ویروس کرونا، قیمت نفت در این هفته تثبیت شده است.»

به دلیل نگرانی ها از مازاد عرضه و ترس از کاهش عمده تقاضای نفت چین به دلیل تعطیلی شرکت ها و کارخانه های این کشور، قیمت نفت نسبت به بالاترین رقم های سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در واکنش به کاهش تقاضا، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش در حال بررسی کاهش بیشتر تولید نفت هستند.

مارگارت یانگ، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «به دلیل نامشخص بودن وضعیت شیوع ویروس احساس حاکم بر بازارهای منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنان آمیخته با احتیاط است.» وی افزود، میزان کاهش تقاضای ناشی از ویسروس کرونا هنوز مشخص نیست. در عین حال برخی تحلیلگران می گویند تاثیر ویروس کرونا بر میزان تقاضا برای نفت تاکنون تنها به چین محدود مانده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند