به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری د. پ. آ. آلمان، «اورسولا فون در لاین» رییس کمیسیون اروپا از کسری بودجه ۷۵ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا طی دوره زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ خبر داد و گفت که وی بودجه‌ای را که در آن سهم ۲۵ درصدی برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی اندیشیده نشده است، نخواهد پذیرفت.

بر این اساس با وجود کسری میلیاردی در بودجه سال‌های آینده اتحادیه اروپا، فون در لاین همچنان بر لزوم تعیین سهم بیشتری از بودجه برای سیاست‌های آب و هوایی تاکید دارد.

رییس کمیسیون اروپا با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، کسری بودجه ۷۵ میلیارد یورویی طی هفت سال آینده را از جمله پیامدهای این تصمیم لندن عنوان کرد.

در همین حال «فیلیپ لمبرتس» از فراکسیون سبزها در پارلمان اروپا هشدار داد: سهم ۲۵ درصدی برای حفاظت از آب و هوا خوب است، اما ۷۵ درصد باقیمانده نیز نباید اثرات آب و هوایی را بدتر کند. در عوض، هزینه‌های کشاورزی که همچنان بزرگترین واحد هزینه در بودجه اتحادیه اروپا است، باید به کشاورزان کمک کند تا به سمت تولید دوستدار محیط زیست بروند.

انگلیس قرار بود ۲۹ مارس سال گذشته میلادی (۱۶ فروردین) از اتحادیه اروپا خارج شود که به دلیل مخالفت نمایندگان مجلس با طرح دولت درباره چگونگی اجرای برگزیت به ۳۱ اکتبر (نهم آبان) موکول شد. پس از آنکه دولت اقلیت بوریس جانسون، نتوانست حمایت نمایندگان مجلس را برای اجرای برگزیت در ۳۱ اکتبر کسب کند، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. وی موفق شد در انتخابات اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را کسب و لایحه خروج از اتحادیه اروپا را در تاریخ ۳۱ ژانویه (یازدهم بهمن) تصویب کند.  

انگلیس تا پایان سال جاری بدون داشتن حق رای، تابع قوانین اتحادیه اروپا خواهد بود. دو طرف در این مدت فرصت دارند تا درباره آینده همکاری‌های تجاری به توافق برسند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند