خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز چهارشنبه این خبر را اعلام کرد.

ترکیه نیز در واکنش به این امر ضمن این که آن را برخلاف توافقنامه سوچی اعلام کرده یک برج دیده بانی جدید نظامی در ادلب برپا کرد.

توافق نامه سوچی شهریور ماه ۱۳۹۸ بین روسیه و ترکیه در شهر سوچی روسیه منعقد شد.

ترکیه بر اساس توافق با روسیه ۱۲ برج دیده بانی در شمال غرب سوریه برای نظارت بر فعالیت های تروریست های مستقر در این مناطق ایجاد کرده بود.

از دیدگاه سوریه این برج های دیده بانی بیشتر به جای نظارت بر فعالیت های تروریست از آنان حمایت می کردند و به همین خاطر توافق نامه آتش بس در این ارتباط با توجه به حملات تروریست ها به مناطق مسکونی در داخل مناطق آزاد شده سوریه نقض شده به حساب آید.

سانا در همین حال اعلام کرد که نیروهای نظامی سوریه ظرف چند ساعت گذشته دومین ستون نظامی ترکیه در منطقه « الاتارب » را آماج حملات خود قرار دادند اما ترکیه در خصوص این حمله و تلفات حاصل از آن سکوت اختیار کرده است.

جنگنده های سوری هم چندی پیش نیروهای ترکیه را در نزدیکی فرودگاه تفتناز بمباران کردند که در اثر آن پنج سرباز ترک کشته شدند و چند تن از آنان زخمی شدند.

همزمان با تحولات یاد شده یک ستون جدید نظامی ترکیه صبح سه شنبه (دیروز) از گذرگاه مرزی «کفرلوسین » وارد سوریه و علاوه بر آن لشکر «اسکندرون » نیز وارد شمال ادلب شده است. این ستون نظامی شامل انواع خودروهای زرهی جنگی و ماشین آلات سنگین بوده است.

همزمان با تحول یاد شده یک مقام دیپلمات ترک دیروز (سه شنبه) خاطر نشان کرد که یک هیات روسی به منظور بررسی حمله نیروهای نظامی سوریه به منطقه ادلب واقع در شمال غرب این کشور از آنکارا دیدن به عمل آورد اما بدون دستیابی به توافق ترکیه را ترک کرد .

بر اساس این گزارش، فرمانده تیپ ۲۵ عملیات ویژه ارتش سوریه در حومه ادلب هم اعلام کرد : جنگنده های سوریه مراکز تجمع دو گروه تروریستی « جبهه النصره » و « سربازان قفقاز » را که آماده می شدند تا با ارتش سوریه در حومه ادلب وارد نبرد شوند، بمباران کردند و در اثر آن ۶۰ تن از عناصر نظامی این دو گروه تروریستی کشته شدند و شماری از آنان زخمی شدند و ۸ خودرو نظامی به همراه چند زره پوش ترکیه نیز منهدم شده است.

فرمانده مزبور گفت: این دو گروه تروریستی هوادار ترکیه قصد داشتند با رهسپار شدن از شهرک « دیر سنبل » به مواضع ارتش سوریه در محور غربی شهر « معره النعمان » حمله کنند.

دو استان شمالی سوریه شامل حلب و ادلب در ماه های اخیر شاهد افزایش عملیات نیروهای نظامی سوریه برای آزادسازی مناطق اشغالی این کشور از سوی تروریست ها هستند.

این مناطق از سال ۱۳۹۴ به اشغال تروریست های تحت حمایت برخی کشورهای همسایه سوریه در آمد و اکنون سوریه بر اساس قوانین و مقررات بین المللی تلاش دارد تا مناطق اشغالی خود را آزاد کند که با مقاومت ترکیه مواجه شده است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند