به گزارش رسانه های منطقه، محمد حسن التعایشی سخنگوی هیئت دولت در مذاکرات صلح سودان بدون اشاره به نام البشیر به روزنامه عکاظ عربستان گفت که توافق بر سر تحویل افرادی که حکم بازداشت آنها در دادگاه بین المللی لاهه صادر شده، صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه توافقنامه نشات گرفته از باور آنها برای اجرای عدالت به دست آمده، افزود که طرفین برای ایجاد یک دادگاه ویژه در دارفور نیز به توافق رسیده اند.

تصمیم سودانی ها بر خلاف اظهارات پیشین شورای نظامی انتقالی سودان در آوریل سال گذشته است که در آن تاکید شد سودان البشیر را به هیچ سازمان خارجی تحویل نمی دهد و وی را در خاک خود محاکمه خواهند کرد.

دادگاه بین المللی لاهه پیشتر البشیر را  به نسل کشی ، کشتار سودانی های غیر عرب در دارفور (واقع در جنوب این کشور) و جنایت علیه بشریت متهم و در سال ۲۰۰۹ حکم بازداشت وی را  صادر کرد.

طبق گزارش سازمان ملل در پرونده نسل کشی دارفور، از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۰۳ بین نیروهای دولت سودان و نیروهای شبه نظامی متحد آنها در یک سو و نیروهای شورشی در سوی دیگر بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته و دست کم ۲ میلیون نفر دیگر بی خانمان شدند.

عواد محمد احمد ابن عوف وزیر دفاع سودان ساعاتی پس از سقوط رژیم ۲۶ ساله البشیر به عنوان رییس شورای نظامی انتقالی سودان سوگند یاد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند