علی‌رغم هشدار دولت سوریه به ترکیه درباره اقدامات مداخله‌جویانه در وضعیت استان ادلب و کمک به تروریست‌های حاضر در این منطقه، آنکارا اما هنوز به اظهار نظرهای تهدیدآمیز علیه دمشق و مسائل داخلی این کشور ادامه می‌دهد.

«حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه شامگاه یکشنبه با بیان اینکه آنکارا نقشه‌های جایگزینی برای وضعیت ادلب دارد، تهدید کرد اگر به هشدارهای ترکیه در قبال عملیات ارتش سوریه در این استان بی‌توجهی شود، آن نقشه‌های جایگزین را اجرا می‌کنند.

آکار در مصاحبه با روزنامه «حریّت» گفت: «ما از قوانین و توافقات بین‌المللی تبعیت می‌کنیم. ما قاطعانه خواسته‌های مشروع خود را تکرار می‌کنیم. اما اگر مصالحه (آتش‌بس) به همین منوال نقض شود، ما نقشه‌های ب و ج نیز داریم. ما را مجبور نکنید، نقشه‌های ب و ج آماده هستند».

وی در پاسخ به سوالی درباره ماهیت نقشه‌های ب و ج، اینگونه توضیح داد: «ما چندین بار از شرکای استراتژیک خود درخواست کردیم که عملیات ضد تروریستی مشترکی برای پاکسازی مناطق مرزی ما از تروریست‌ها اجام دهند و به آنها گفتیم اگر پیشنهاد ما را نپذیرند، نقشه ب و ج داریم».

وی در ادامه تهدیدات علیه دمشق مدعی شد اگر دولت سوریه تا پایان ماه فوریه از اطراف پست‌های دیدبانی ترکیه عقب‌نشینی نکند، آنکارا برای یک عملیات نظامی دیگر در شمال سوریه تعلل نخواهد کرد.

بر این اساس، وزیر دفاع ترکیه اما این اظهارات خود را نه یک تهدید، بلکه «آخرین گزینه برای رسیدن به راهکار مسالمت‌آمیز» در منطقه قلمداد کرد.

آکار با بیان اینکه ترکیه آماده است در صورت ممانعت ارتش سوریه از رسیدن نیروهای پشتیبانی به پست‌های دیدبانی این کشور در ادلب، هر کاری انجام دهد، افزود: «پست‌های دیدبانی ترکیه در این منطقه (ادلب) در چارچوب توافقات امضا شده با روسیه ‌باقی خواهد ماند».

وی با تکرار ادعای بی‌اساس و مدرک بمباران مناطق مسکونی ادلب توسط ارتش سوریه، مدعی شد حدود یک میلیون نفر از سال گذشته از ادلب آواره شده به سمت مرز ترکیه حرکت کرده‌اند.

ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که در ادامه پیشروی‌ها ضد تروریست‌ها در استان ادلب، بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع را در این منطقه و حلب آزاد کرده و کنترل ده‌ها شهرک، روستا و ارتفاع راهبردی را به دست گرفته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند