بی بی سی گزارش داد، در جریان درگیری‌های قومی-نژادی در استان ژمبیل قزاقستان دست کم ۱۰ نفر کشته و ده‌ها خانه در آتش سوختند. همزمان صدها زن و بچه و افراد کهنسال از بیم ادامه کشتارها به مرز قرقیزستان پناه برده‌اند. دولت نیروهای گارد را در منطقه مستقر کرده و می‌گوید به درگیری‌ها خاتمه داده است.

بنابر گزارش‌ها، در پی این درگیری‌ها که روز جمعه، هفتم فوریه، در استان ژمبیل آغاز شد دست کم ۱۰ نفر کشته و ۳۹ نفر مجروح شده‎‌اند.

علت اصلی آغاز این درگیری‌ها که میان قزاق‌ها و مسلمانان دوغان‌ روی داده هنوز معلوم نیست.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند بسیاری از پناهجویان را دیده‌اند که در مرز قرقیزستان به قصد پیوستن به اقوام خود از قزاقستان خارج شده‌اند.

شاهدان گفته‌اند: "اقوام آنها در آنسوی مرز منتظرشان بودند تا آنها را به خانه خود ببرند. اکثر پناهجویان را زنان، کودکان و افراد کهنسال تشکیل می‌دادند.

مقام‌های دولت قزاقستان ابتدا گفته بودند درگیری میان چند ده نفر آغاز شده بوده اما پس از آن که تصاویری از این درگیری‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد دولت تعداد افرادی که در این درگیری‌های خونین دخالت داشته‌اند را به ۳۰۰ نفر افزایش داد.

تصاویر مخابره شده از منطقه درگیری چندین خانه و خودرو را نشان می‌دهد که در آتش سوخته‌اند.

قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان روز شنبه اعلام کرده بود که درگیری‌ها به پایان رسیده است.

روستای ماسانچی که گفته شده مرکز این درگیری‌ها بوده همچنان تحت کنترل نیروهای گاردی است.

خبرگزاری فرانسه از روستای ماسانچی گزارش داده که در خیابان‌ها کسی دیده نمی‌شود و تعداد کمی فقط تردد می‌کنند.

آلکسی قالاچیدی، معاون وزیر کشور قزاقستان گفته که درگیری‌ها در پی آن شدت گرفته که "چند عنصر تحریک‌کننده و شاهدانی که از ماجرا فیلم گرفته و منتشر کرده بودند دیگران را متوجه این وقایع کردند و موجب شدند افراد بیشتری وارد درگیری‌ها شوند."

این مقام دولتی گفته در جریان این درگیری‌ها ۵ افسر پلیس هم مجروح شده‌اند که علت جراحت سه نفر از آنها زخمی شدن با گلوله بوده است.

در آلماتی، پایتخت سابق این کشور، دولت یک بازار بزرگ را از بیم گسترش درگیری‌ها تعطیل کرده است.

همزمان وزارت خارجه قزاقستان هم تاکید کرده که در این کشور "بیش از ۱۰۰ قوم و نژاد مختلف در صلح و آرامش کنار هم زندگی می‌کنند."

قزاقستان حدود ۱۸ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت آنها مسلمانند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند