اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در این نامه که روز گذشته به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نوشته شد، "مخالفت شدید" خود را با طرح موسوم به معامله قرن که "هدف ادعایی آن پیشبرد صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان است" اعلام کردند.

نمایندگان آمریکایی با بیان اینکه هم مفاد و هم زمان‌بندی رونمایی این طرح باعث نگرانی آن‌ها است، معامله قرن را غیرجدی و فاقد حسن نیت دانسته و تاکید کردند که این طرح راه رژیم صهیونیستی را برای اشغال همیشگی کرانه باختری هموار می‌کند.

این نمایندگان همچنین تاکید کردند که نقشه طراحی شده ازسوی ترامپ برای کشور فلسطین مجموعه‌ای از سرزمین‌های غیرمتصل است که در محاصره شهرک‌ها و زیرساخت‌های رژیم صهیونیستی است که هیچ شباهتی به یک کشور ندارد.

۱۰۷ عضو مجلس نمایندگان آمریکا همچنین از تیمی که ترامپ برای تدوین این طرح تشکیل داده بود انتقاد کرده و آن‌ها را گروهی از دشمنان کشور فلسطین توصیف کردند.

اعضای کنگره آمریکا از اینکه از هیچ فلسطینی و هیچ یک از رهبران فلسطین در تدوین این طرح مشورت گرفته نشده است، ابراز نگرانی شدید کردند.

آن‌ها همچنین از رونمایی این طرح در آستانه سومین انتخابات رژیم صهیونیستی در یک سال و همچنین اتهام‌های مطرح شده در این رژیم علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر آن انتقاد کردند.

ترامپ روز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸ همراه با نتانیاهو در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

بسیاری از کشورهای منطقه مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. طرحی که حق و حقوق مردم فلسطین را به طور کامل نادیده گرفته است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند