سال گذشته میلادی، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به ترکیه گفته بود چنانچه سامانه‌های اس-۴۰۰ خریداری شده از روسیه را کنار بگذارد می‌تواند به برنامه تولید جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا بازگشته و جنگنده‌هایی را که سفارش داده بود دریافت کند.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه خطاب به خبرنگاران گفت: ایده تشکیل یک چنین کمیته‌ای ماه اکتبر از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ابتدا مطرح شد. آمریکا در قبال این موضوع موضعی سرسختانه را در پیش گرفته بنابراین تاکنون هیچ نتیجه ای در خصوص این پیشنهاد به دست نیامده است اما پیشنهاد ما همچنان به قوت خودش باقی است.

کالین همچنین هشدار داد، هر گونه باج‌خواهی از ترکیه در ارتباط با این موضوع "غیرقابل قبول" است.

این اظهارات ابراهیم کالین بعد از آن مطرح شدند که مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم در جریان اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در ماه ژانویه گذشته در سوئیس به نوبه خود بر قوت داشتن این پیشنهاد تاکید کرده بود.

چاووش‌اوغلو گفت: بگذارید در اینجا مجددا موضوع طرح پیشنهادی ما را یادآوری و تکرار کنم: بیایید یک کارگروه تشکیل دهیم و ناتو میتواند ریاست یا رهبری آن را بر عهده داشته باشد. در ادامه اجازه دهیم کارشناسان به بررسی و ارزیابی درباره این مساله بپردازند.

مسکو و آنکارا در دسامبر ۲۰۱۷ قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار به منظور تحویل سامانه اس-۴۰۰ از روسیه به ترکیه امضا کردند و در سال ۲۰۱۹ تحویل تمامی اجزاء سامانه اس-۴۰۰ به ترکیه تکمیل شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند