به گزارش سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، وزارت کشور عراق شامگاه پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای درباره حوادث اخیر در دو استان نجف و کربلا اعلام کرد: نیروهای امنیتی اتفاقات تاسف‌بار رخ داده روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در دو شهر نجف اشرف و کربلای مقدس را که به کشته و زخمی شدن تعدادی منجر شد، مورد پیگیری قرار دادند و تحقیقات برای شناسایی و بازداشت عاملان آن در دست انجام هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است، نیروهای امنیتی به مسؤولیت خود در حمایت از تظاهرکنندگان صلح‌جو، ممانعت از آزار آنها از سوی هر طرفی و نیز حفاظت از ساختار مسالمت‌آمیز تظاهرات‌ها عمل می‌کنند.

همچنین این وزارت‌خانه تظاهرکنندگان را به خویشتن‌داری، پایبندی به مناطق تظاهرات و حفاظت از اموال عمومی و شخصی در جریان اعتراضات دعوت کرد.

وزارت کشور عراق در پایان از همه خواست در انتقال اخبار از منابع رسمی و واقعی دقت کافی را داشته باشند تا بدون بزرگنمایی یا ایجاد هراس واقعیات منعکس شوند.

دو استان نجف و کربلاء روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه شاهد درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و کلاه‌آبی‌ها، وابسته به جریان صدر عراق بودند که به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان منجر شد.

روز پنج‌شنبه یک منبع به خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، حازم الحلفی،‌ یکی از فرماندهان "سرایا السلام" (کلاه‌ آبی‌ها) وابسته به جریان صدر،  در حال بازگشت از محل کارش در یکی از موسسات دولتی در شهر بصره در جنوب عراق هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و در دم جان باخت.

ترور این رهبر صدر در پی درگیری‌های شدید شهر نجف طی روز چهارشنبه بود به طوری که درگیری‌های بین معترضان و نیروهای طرفدار جریان صدر به سمت درگیری‌های مسلحانه بین حامیان صدر و افراد نقابدار کشیده شد. طی درگیری‌های شامگاه چهارشنبه ۱۱ تن کشته و ۱۵۸ تن زخمی شدند. این درگیری‌ها بعد از آتش زدن چادرها و تیراندازی به سمت تظاهرکنندگان رخ داد. بیشتر این افراد با گلوله‌های ساچمه‌ای و سلاح سرد هدف گرفته شدند.

فعالان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری را درباره درگیری‌ها در میدان تحصن در نجف بعد از حمله کلاه آبی‌های وابسته به جریان صدر به معترضان منتشر کردند که منجر به زخمی شدن تظاهرکننگان و آتش زدن چادرهای آنها شد.

این درحالی است که جریان صدر این مساله را تکذیب و اشاره کرد برخی نفوذی‌های مسلح وارد میدان تظاهرات در نجف شدند تا آشوب به پا کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند