دفتر حزب دموکرات در ایالت آیووا، بامداد امروز (جمعه) اعلام کرد که با شمارش ۱۰۰ درصد آراء انتخابات درون‌حزبی در این ایالت، «پیت بوته‌جج» با اختلاف بسیار کم پیروز این مرحله شده است.

علی‌رغم اینکه خبرگزاری «آسوشیتدپرس» اعلام کرده بود که نمی‌تواند برنده‌ای را برای انتخابات درون‌حزبی آیووا معرفی کند، اما خبرگزاری «رویترز» در گزارشی نوشت بوته‌جج با ۴۳،۱۹۵ رأی و میزان ۲۶،۲ درصد از کل آراء پیروز انتخابات آیووا است.

به نوشته رویترز، دفتر حزب دموکرات در آیووا با اعلام شمارش تمام آراء در این ایالت، گفت که سناتور «برنی سندرز» نیز با اختلاف یک‌دهم درصدی نسبت به بوته‌جج (۲۶،۱%) و تعداد ۴۵،۸۲۹ رأی در رتبه دوم قرار گرفته است.

دلیل اختلاف یک‌دهم درصدی بوته‌جج با سندرز علی‌رغم تعداد رأی کمتری که دارد، میزان بیشتر سهم نامزد از آراء درون‌ایالتی (هر حوزه انتخابیه) به تعداد ۵۶۴ در برابر ۵۶۲ است.

رتبه‌های بعدی نامزدهای دموکرات در انتخابات درون‌حزبی آیووا به سناتور «الیزابت وارن» با ۱۸ درصد، «جو بایدن» با ۱۵،۸ درصد و سناتور «اِیمی کلوبوچار» با ۱۲،۳ درصد اختصاص دارد.

نکته‌ای که مورد توجه رسانه‌های آمریکایی و مخصوصا مخالفان حزب دموکرات قرار گرفته، عملکرد ضعیف بایدن است که معاونت رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را برعهده داشت.

از سال ۱۹۷۲ تاکنون، در ۱۲ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ۹ بار کسی که کاندیدای اصلی حزب دموکرات بوده که رای نخست را در ایالت آیووا کسب کرده است و همین امر اهمیت ویژه‌ای به انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در این ایالت بخشیده است.

انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا آبان‌ماه سال آینده برگزار می‌شود و فرد منتخب دموکرات‌ها باید در برابر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی و نامزد جمهوری‌خواهان صف‌آرایی کند.

اعلام این نتایج و پیروزی حداقلی بوته‌جج در حالی است که پیشتر روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی نوشته بود نتایج اعلام‌شده از نخستین گام انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها خطاهای آشکار فروانی داشته است.

بعد از آن نیز «تام پرز» رئیس کمیته ملی حزب دموکرات گفت که از مسئولان حزب دموکرات در ایالت آیووا خواسته فورا نتایج اعلام‌شده را مورد «بازبینی» قرار دهند.

آیووا اولین ایستگاه رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال است و از این رو از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در حالی که این رقابت روز دوشنبه برگزار شد و انتظار می‌رفت نتایج آن ظرف چند ساعت مشخص شود، اما اعلام نتایج به بهانه بروز نقص فنی در نرم‌افزار گزارش‌گیری از شعب، به تعویق افتاد.

فرآیند انتخابات درون‌حزبی که از روز سه‌شنبه با رأی‌گیری در ایالت آیووا آغاز شد، باید نهایتاً تا ژوئن ۲۰۲۰ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا برگزار شود تا سرانجام در اواسط آن ماه در جلسه «مجمع ملی حزب دموکرات» نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند