چندی پیش عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی از اجرای طرح گام برای مقابله با تحریم ها و کاهش فشارهای اقتصادی بر روی  کشور خبر داد.

هدف این طرح حل بخشی از معضل سرمایه در گردش بنگاه‌هاست، در قالب این طرح قرار است تولیدکنندگان به بانک‌ها معرفی و با تضمین بانک گواهی اعتبار دریافت کنند که به این ترتیب در زنجیره ارزش، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد.

بر اساس این دستورالعمل با بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی کشور که در قالب زنجیره‌های تأمین تولید قرار دارند و با برخورداری از ضمانت بانک‌ها و موسسات اعتباری زمینه تامین منابع مورد نیاز سرمایه در گردش فراهم می‌شود.

همچنین گواهی اعتبار مولد به عنوان ابزاری بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاه‌ها و رونق تولید فراهم می‌کند.

رونمایی از اولین سامانه تسهیلات طرح گام

صبح امروز (۱۵ بهمن۹۸) از سامانه اعطای تسهیلات طرح گام، گواهی اعتبار مولد در جهت حمایت از نقدینگی در گردش واحدهای تولیدی با حضور عبدالناصر همتی،رئیس کل بانک مرکزی در شعبه مرکزی بانک ملی  رونمایی شد.

عبدالناصر همتی, رئیس کل بانک مرکزی درمراسم رونمایی از طرح گام که به منظور حمایت از کارگاه های تولیدی در نظر گرفته شد، اظهار کرد: طرح گام همانطور که می دانید در جهت حمایت از تولید و کمک به بخش تولید در تحریم هاست.

وی افزود: خوشبختانه این روزها بحرانی که قرار بود اقتصاد را هدف بگیرد تبدیل به فرصت کردیم. سال گذشته ۷۵۰ هزار میلیارد تومان نزدیک به ۶۰ سرمایه در گردش بوده و ۸۰ در کل مربوط به صنعت بوده است.

در این طرح که ۴ بانک در آن مشارکت خواهند کرد، قرار است منابع مالی مورد نیاز تولید به منظور تامین سرمایه در گردش در قالب این طرح تامین شود.

محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانکی ملی با بیان اینکه به جای اینکه پول نقد به گردش درآید، اعتبار در گردش میان واحدهای تولیدی قرار خواهد گرفت، گفت: این طرح افزایش نقدینگی نخواهد داشت.

آن طور که همتی تاکید کرده است، منابع اولیه گواهی اعتبار مولد، ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از طریق بانک‌های عامل محقق خواهد شد. به نوعی طرح گام، سازوکاری ایجاد می‌کند که واحدهای تولیدی به جای اخذ تسهیلات از بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش، بر ضمانت و اعتبار بانک‌ها تکیه و با استفاده از اوراق گام منتشر شده از سوی بانک‌ها، نسبت به تامین مالی خود اقدام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره شرط حضور سایر بانک‌ها در عملیات اجرایی طرح گام، گفت: هر بانکی که بانک مرکزی بداند توانایی حمایت از واحدهای تولیدی را دارد می‌تواند بعد از کسب اجازه از بانک مرکزی در این طرح مشارکت داشته باشد.

تضامین گواهی اعتبار مولد و نرخ سود آن ها چگونه است؟

تضامین از واحدها براساس اعتباری که خودشان در بانک دارند دریافت می‌شود؛ از مهمترین مزایای این اوراق این است که باید تا پایان سال آن را تسویه کند ولی اگر در نیمه سال قصد فروش این اوراق را داشته باشد می‌تواند نسبت به فروش اقدام کند و اگر تمایل داشتند بعد از یک ماه هم می‌توانند آن را در بازار سرمایه بفروشند و نرخ سود این اوراق از نرخ سود مصوب بانک مرکزی بیشتر نخواهد شد حداکثر کارمزد نیز هم متناسب با وثایق ارائه شده نباید بیشتر از دو درصد باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در آخر متذکر شد: گواهی اعتبار مولد قابل نقل و انتقال در بازار پول و سرمایه است و می‌تواند مشکل واحدهای تولیدی را حل کند بنا داریم در مرحله اول ۶۵ درصد این اوراق در در اختیار واحدهای کوچک قرار دهیم و بنا داریم اعتبار این طرح را تا ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دهیم ولی در مرحله اول در روز جاری ۶۰۰ میلیون ریال تأمین اعتبار انجام شد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند