بر اساس این حکم که به درخواست دادستانی کل این کشور صادر شد، زوما می بایست در دادگاه عالی "پیترماریتزبرگ" حضور یابد ولی وی در کشور کوبا در آمریکای لاتین به سر می برد.

براساس گزارش ها،  زوما مدعی است که برای درمان بیماری به کوبا رفته است و تاکنون از وضعیت سلامتی او چیزی منتشر نشده است.

سال گذشته بود که کمیسیون تحقیقات کشوری آفریقای جنوبی پس از انجام بررسی های لازم، جاکوب زوما رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی را به فساد گسترده و انعقاد غیرقانونی قراردادهای سودآور به نفع خانواده اش متهم کرد اما زوما مدعی شد که تنها یک روز بعد از شهادت در این کمیسیون، از سوی عده ای ناشناس تهدید به مرگ شده است.

به گزارش تارنمای خبری "آفریقا نیوز"، این کمیسیون اواخر سال گذشته میلادی تحت نظارت "ریموند زوندو" معاون رئیس دادگاه قانون اساسی و متشکل از ده‌ها تن از وزرا، مقامات منتخب، بازرگانان و کارمندان ارشد دولتی در باره احتمال فساد گسترده زوما تحقیق کرد.

این کمیسیون نهایتاً اعلام کرد که زوما در طول سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ مظنون به انعقاد غیر قانونی قراردادهای سودآور دولتی به نفع خانواده خود با "شبیر شیخ" یک بازرگانان هندی است.

زوما در پاسخ به این ادعاها گفت که دشمنانش در پی ترور شخصیتی او هستند و با انتقاد از نتایج بررسی‌های کمیسیون تحقیقات کشوری، مدعی شد که بعد از متهم شدن به فساد اقتصادی، امنیت جانی ندارد و تهدید به مرگ شده است.

پیشتر زوما بخاطر اتهام فساد اقتصادی و تحت فشار حزب  «کنگره ملی آفریقا» در فوریه ۲۰۱۸ ( بهمن ۱۳۹۷) استعفا کرده بود.

زوما 78 ساله که بیش از هشت سال ریاست جمهوری آفریقای جنوبی را در دست داشت، دو ماه پیش از استعفا به عنوان رئیس جمهوری؛ از مقام ریاست حزب کنگره ملی آفریقا نیز کنار گذاشته شده بود.

البته او در سال 2005 نیز در ارتباط با پرونده شبیر شیخ در پرونده های دیگری به اتهام پولشویی، فساد، دریافت رشوه از تولیدکنندگان اسلحه در فرانسه نیز متهم شده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند