منبعی نظامی در فرانسه به خبرگزاری رسمی این کشور شامگاه پنجشنبه (دهم بهمن) گفت که یک فروند کشتی جنگی ترکیه، کشتی حامل خودروها و نفربرها را تا ساحل لیبی همراهی کرده است. همزمان با این اقدام ترکیه، دولت فرانسه نیز گفته است که یک به دلیل اختلافات اخیر با آنکارا بر سر پرونده لیبی، چند ناوچه را به دریای مدیرانه اعزام کرده است.

دولت ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایر السرّاج» که از سوی سازمان ملل و جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است، حمایت سیاسی و تسلیحاتی می‌کند.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ «معمر القذافی»، دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال ۲۰۱۵ با حمایت سازمان ملل و جامعه بین‌الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست السراج بر اساس توافق «صُخیرات» مغرب تشکیل شد. هم‌اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و پارلمان وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست «عبدالله الثنی» و پارلمان در طبرق زدند که به پارلمان طُبرُق معروف است و طی این سال‌ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و پارلمان، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی طی این مدت بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

حدود سه ماه پیش دولت ترکیه به ریاست اردوغان، دو تفاهم‌نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند