برایان هوک مسئول گروه ایران در وزارت خارجه آمریکا که در مذاکرات مربوط به معامله قرن نیز نقش داشته است، در گفت‌وگویی با یک رسانه‌آمریکایی مدعی شد که «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین همیشه فرصت‌های خوب برای سازش با اسرائیل را از دست داده است.

هوک گفت که رهبران منطقه به این دلیل به شدت از عباس انتقاد دارند و او را کسی می‌دانند که "هرگز فرصتی را برای از دست دادن فرصتی خوب از دست نداده است."

مقام وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد که طرح موسوم به معامله قرن "تنها یک پیشنهاد" است و فلسطینی‌ها می‌توانند برای به دست آوردن خواسته‌های خود پای میز مذاکره با رژیم صهیونیستی بیایند و زیر نظر آمریکا مذاکره کنند.

او همچنین مدعی شد: اولویت رهبران عرب منطقه امروز فعالیت‌های ایران، نگرانی از بازگشت داعش، جنگ داخلی در سوریه، تهدید افراطگرایی خشونت‌بار و این مسایل است. مناقشه میان فلسطین و اسرائیل هر روز در فهرست اولویت‌های منطقه پایین و پایین تر می‌رود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح صلح خود موسوم به «معامله قرن» بیان کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.
شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مسلمان به این طرح واکنش نشان داده‌اند، همچنین شهرهای مختلف فلسطین از جمله غزه و کرانه باختری در واکنش به این اقدام ترامپ، شاهد تظاهرات سراسری است.
همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کردند.
آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق نیز در بیانه‌ای با تاکید بر اینکه «معامله قرن» محکوم به شکست است، اعلام کرد: این طرح احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده است.

 
 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند