به گزارش روزنامه جروزالم پست، «نیکی هیلی» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل به صراحت اعلام کرد که اولویت نخست در طرح موسوم به «معامله قرن» «امنیت ملی اسرائیل» است.

وی در ادامه مدعی شد که «این طرح قابل اجراست و طرحی است که جرد کوشنر [مشاور کاخ سفید و داماد ترامپ] زمان زیادی را صرف آن کرده است».

هیلی در ادامه ادعاهای خود افزود این خطر که کشورهای عرب همجوار همچون اردن توافقنامه های صلح خود با اسرائیل را لغو کنند، وجود ندارد.

وی در توجیه این ادعای خود گفت که «فلسطینیان گفته اند که به پای میز مذاکره نخواهند آمد.. اگر کشورهای عرب از طرف فلسطینی حمایت نکنند، آنها حمایتی که در گذشته داشتند، را نخواهند داشت… هنگامی که [تشکیلات خودگردان فلسطین] بفهمد از حمایت لازم برخوردار نیستند، فکر می کنم که یک تغییر روی دهد».

این در حالی است که هیلی دو روز پیش در گفتگو با کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفته بود که معامله قرن نیازمند «دو دست برای دست زدن» است که این خود به ضرورت همکاری میان اسرائیل و فلسطینیان برای موفقیت فرآیند صلح اشاره دارد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در رونمایی از طرح صلح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن» ادعا کرد: «امروز گام مهمی به سوی صلح برداشته خواهد شد… مناقشه اسرائیل و فلسطین باید به یک راه حل برسد. این طرح ۸۰ صفحه داشته و همه جزئیات را در برگرفته است. این طرح بُرد-بُرد است… در این چشم انداز اورشلیم (بیت المقدس) همچنان پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی می‌ماند! این کار سختی نیست؛ این کار را ادامه می‌دهیم و ایالات متحده حاکمیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. این گذار و حرکت به سوی راه حل دو دولتی به هیچ خطر برای اسرائیل تبدیل نمی‌شود. صلح به سازش نیاز دارد؛ اما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم تا امنیت اسرائیل به خطر بیفتد».

این در حالی است که شماری از کشورها و گروههای مختلف در جهان به ویژه در خاورمیانه- از جمله ایران و ترکیه، حزب الله لبنان، جنبش حماس، جنبش انصار الله یمن- این طرح سازش تحمیلی آمریکا را به شدت محکوم کرده و خواهان ایستادگی کشورهای مسلمان در برابر این طرح ظالمانه شدند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند