دکتر کیانوش جهانپور درباره اقدامات وزارت بهداشت و اخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور افزود: از انجا که این ویروس نوپدید است، علائم خاصی ندارد و به شبه آنفلوانزا شباهت دارد لذا تب از علائم اولیه آن است که وزارت بهداشت نیز در تمام مرزهای آبی، خاکی و هوایی کشور، تیم‌های اپیدیولوژیست خود را مستقر کرده است تا هر گونه مورد مشکوک را شناسایی کنند که تاکنون هیچگونه موردی مشاهده نشده است.

دکتر جهانپورگفت: ویروس کرونا با مبدا کشور چین به کشورهای همجوار شرق اسیا و حتی فراتر از آن در استرالیا، اروپای غربی و فرانسه و موارد احتیاطی معدودی نیز در خاورمیانه گزاش شده است که هنوز قطعی نیست.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت د ر حوزه بین المللی نیز اورژانش جهانی اعلام نکرده است، اما ویروس کرونا در چین یک بحران در حوزه سلامت است که گرفتاری‌هایی در ان منطقه ایجاد کرده است و هشدارهایی برای سایر کشورها هست چرا که امروزه دنیا دنیای مراودات است و قاعدتا با توجه به انتقال سهل و آسان این ویروس بین انسان‌ها انتقال خواهد داشت و همه کشورها به نوعی در معرض ورود این ویروس و ابتلا به آن خواهند بود.

وی افزود: بهرحال نظام ازمایشگاهی و سیستم بهداشتی ما امادگی کامل در مبادی ورودی کشور اعم از فرودگاه بین المللی - بنادر بین المللی و حتی مرزهای جاده‌ای کشور را دارد و تیم‌های مقابله و مبارزه با بیماری‌ها مستقر شده اند و غربالگری ورود اتباع خارجی و مسافران براساس نظام مراقبت سندرومیک انجام می‌شود و مراحل مشکوک اگر شناسایی شود تحت مراقبت‌های بهداشتی خاصی قرار خواهد گرفت که اگر نیاز به مراقبت‌های درمانی هم باشد، بیمارستان‌های معین آماده در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: شرایط در کشور برای مواجهه با این بیماری اماده است. با توجه به اینکه مانع قطعی در برابر این ویروس نیست و هر آن امکان دارد وارد شود و، چون این ویروس نو پدید است، ابعاد بیماری زایی، نحوه بیماری زایی، نحوه ابتلا و نحوه انتقال ان مشخص نیست و اختلاف نظرهایی در این زمینه‌ها هست، اما انچه مطالعات نشان می‌دهد این ویروس علائم اختصاصی ندارد.

وی گفت: علائم این ویروس شبه انفلونزاست و تب، بدن درد، سردرد، علائم گوارشی، تهوع، استفراغ و اسهال دارد و آنچه مشخص است در چین یک تا دو درصد افراد مبتلا بویژه افراد مسن گروه‌های پرخطر کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و سیستم ایمنی بدن ان‌ها پائین است فوت کرده اند.

جهانپور افزود: سایر موارد تا ۷۰ درصد با علائم خفیف دوره بیماری را طی کرده اند و ۳۰ درصد با علائم شدید ذات الریه و علائم تنفسی شدیدتر مواجه شده اند که اقدامات ویژه نیاز دارند

وی گفت: هیچ غربالگری قطعی و سدی در برابر این ویروس نیست، اما افراد بر اساس علائم که عمده آن وجود تب است در مرزهای ورودی غربالگری می‌شوند. افراد در صورت وجود تب و شبه انفلوانزا جدا می‌شوند و تحت مراقبت قرار می‌گیرند که شاید سنجش حرارت در یک فرودگاه شلوغ بر اساس دوربین‌های حرارتی و مونیتورینگ افراد اندازه گیری شود و در یک فرودگاه با تردد کمتر و مشاهده دقیقتر با ترمومترهای دستی لیزری در مقابل صورت افراد درجه حرارت ان‌ها اعلام شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند