بغداد پایتخت عراق از نخستین ساعت‌های صبح روز جمعه ۴ بهمن شاهد حضور هزاران تن از مردمی بود که برای شرکت در تظاهرات میلیونی علیه اشغالگران آمریکایی به خیابان‌ها آمده بودند. مردم عراق با شعارهای خود خواستار آزادی و استقلال و پایان اشغالگری شدند.

خشم ملت عراق در قبال نقض حاکمیت ملی‌ این کشور از سوی آمریکا مساله‌ای است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. خشم مردم عراق به آمریکا تنها به دلیل اقدامات غیر قانونی چند هفته گذشته آمریکا در ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» نیست، بلکه خشم و نفرت مردم عراق از آمریکا سابقه طولانی دارد. آمریکا در سال ۲۰۰۳ برای ورود به عراق به دروغ بزرگی متوسل شد و رژیم عراق را به تولید سلاح کشتار جمعی متهم کرد تا زمینه‌ای برای تهاجم نظامی به این کشور داشته باشد. این کشور در نتیجه این دورغ بزرگ با حمله نظامی خود زیرساخت‌های عراق را ویران و مردم این کشور را به خاک و خون کشید.

پیام‌ تظاهرات مردم عراق به آمریکا

تحلیلگران معتقدند که تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه حضور آمریکا در این کشور دارای پیام‌های مهمی است. مردم عراق با تظاهرات خود این پیام را به آمریکا رساندند که اگر آمریکا بخواهد با تصمیم مجلس عراق برای خروج نیروهایش از عراق مخالفت کند، مردم این کشور با حضور خود در میدان‌ها این تصمیم مجلس را که در واقع خواسته مردم است عملی خواهند کرد. مردم عراق با تظاهرات خود هرگونه اقدام استکباری و خصمانه آمریکا علیه مردم این کشور را محکوم کردند.

آمریکا با ترور سردار سلیمانی و یارانش اشتباه راهبردی بزرگی را مرتکب شد. ترامپ خواست از این اقدام بهره انتخاباتی ببرد. اما این اقدام آمریکا به خوبی نشان داد که آمریکایی‌ها با داعش مبارزه نمی‌کنند بلکه آنها داعش را به عراق آورده‌ و پروراندهاند. این رویداد تروریستی مردم عراق را بیشتر از گذشته آگاه کرد و اکنون برای همگان روشن شده است که آمریکایی‌ها بودند که داعش را در عراق پرورش دادند. در نتیجه این موضوع اکنون مردم این کشور ضرورت اخراج آمریکایی‌ها از عراق را درک کرده‌اند.

به نوشته تارنمای خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، «محمد البلدوای» نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق گفت، تظاهرات میلیونی مردم عراق پیامی یکپارچه علیه حضور نیروهای آمریکا در عراق است و حضور همه مولفه‌های مردم عراق در این تظاهرات دارای پیامی با این محتواست که مردم مخالف حضور نیروهای آمریکا در عراق هستند و این تظاهرات حقی است که قانون عراق هم آن را به رسمیت شناخته است.

«سلام الشمری» نماینده ائتلاف «السائرون» هم به تارنمای خبرگزاری رسمی سوریه گفت، تظاهرات میلیونی مردم عراق بیانگر یک موضع ملی فراگیر و واقعی در حمایت از تصمیم پارلمان عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق است و اقدام مردم در راستای تصمیم‌های پارلمان است.

همچنین به نوشته روزنامه «رای الیوم»، تصمیم آشکاری از سوی پارلمان عراق گرفته شده است که به موجب آن هرگونه همکاری نظامی با آمریکا ممنوع است. در مصوبه پارلمان عراق به صراحت خواسته شده است که همه نیروهای آمریکا از عراق خارج شوند و پایگاه های این کشور در عراق بسته شود. کردها و رهبران آنان هم بر این موضوع پافشاری می‌کنند که نباید خطاهای گذشته تکرار شود و با هرگونه طرح آمریکا موافقت شود. آحاد مردم عراق مخالف حضور نیروهای آمریکایی در عراق و خواستار خروج فوری این نیروها هستند. اگر با درخواست مردم موافقت نشود مقاومت مردمی عراق با شدت بیشتری آغاز خواهد شد.

این روزنامه آورده است: شاید حمله موشکی چند روز پیش به اطراف سفارت آمریکا در بغداد نخستین پیام مردم عراق در این زمینه باشد که باید به آن اهمیت داد. مقاومت مردم عراق پیش از این آمریکا و «دیوید پترائوس» فرمانده نیروهای آن را شکست داد و این نیروها را مجبور کرد که در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شوند. این تجربه تکرار خواهد شد و شکست ترامپ را در عراق و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهیم دید و عراق جدید بر روی ویرانه‌های پایگاه های آمریکا بنا خواهد شد.

پیشینه نقض حاکمیت ملی عراق توسط آمریکا

اگرچه با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ زمینه سقوط نظام دیکتاتوری «صدام» فراهم شد، پس از آن آمریکا با انحلال ارتش، عراق را به کشوری بی‌دفاع و ضعیف تبدیل کرد. در پس این اقدام، پایه‌های تشکیل گروه تروریستی داعش در این کشور ریخته شد. ایجاد پایگاه های متعدد نظامی در عراق توسط آمریکا حاصل حمله غیر قانونی آمریکا به صحنه عراق بود و این پایگاه‌ها بیانگر بی‌احترامی واشنگتن به تمامیت ارضی عراق و نادیده گرفتن حاکمت ملی این کشور است.

در این پیوند، تارنمای «نون پست» لبنان نوشت: حاکمیت عراق از سال ۱۹۹۱ میلادی کم کم نادیده گرفته شد. در نتیجه تصویب قطعنامه‌هایی در سازمان ملل علیه عراق حاکمیت سیاسی و نظامی عراق نادیده گرفته شد و از سال ۱۹۹۱ قطعنامه‌هایی علیه این کشور صادر شد و این موضوع تا سال ۲۰۰۳ ادامه یافت تا این که عراق در سال ۲۰۰۳ به دست آمریکا اشغال شد. حتی پس از تشکیل شورای انتقالی عراق در سال ۲۰۰۴، حق حاکمیت این کشور مجددا نادیده گرفته شد.

این شورا در تصمیم‌گیری‌های اساسی قدرت تصمیم گیری مستقل را نداشت و «پاول برمر» حاکم آمریکایی در این زمینه دخالت می‌کرد. این موضوع حتی پس از انتقال حاکمیت به عراقی‌ها هم ادامه یافت و عراق نتوانست به طور کامل از قیدوبندهای آمریکا رهایی یابد. هدف آمریکا از انعقاد توافق‌های امنیتی وابسته کردن عراق به خود بود. اگرچه آمریکا با عراق توافق نامه‌های راهبردی را به امضا رساند، این کشور به وعده های خود به دولت عراق عمل نکرد و این موضوع بر اوضاع امنیتی عراق تاثیر گذاشت.

به نوشته تارنمای شبکه اطلاعاتی «النباء» عراق، اکنون با تظاهرات مردم عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور روابط آمریکا با عراق که بر سر چند راهی قرار گرفته است. عراقی‌ها به آمریکا اعتماد ندارند. ایالات متحده آمریکا و به ویژه دولت ترامپ نیاز به بازنگری در سیاست‌ها و رفتارهای خود درباره عراق و منطقه دارد. او برای کسب اعتماد مردم و نظام‌های منطقه باید رفتارها و سیاست‌های خود را به سرعت اصلاح کند. در غیر این صورت آمریکا در منطقه در شرایط سختی قرار خواهد گرفت و منافع این کشور با خطر روبرو خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند