بولیوی روابط دیپلماتیک خود با کوبا را به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه بولیوی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم گرفته تا روابط دیپلماتیک خود را جمهوری کوبا را از این تاریخ به حالت تعلیق در آورد.

در این بیانیه آمده است: «این تصمیم به دلیل بیانیه‌های اخیر و غیر قابل قبول "برونو رودریگز پاریلا" وزیر امور خارجه کوبا و خصومت بی پایان این کشور علیه دولت قانون اساسی بولیوی و روند دموکراتیک آن است.»

این اقدام در حالی انجام می‌شود که آمریکا اعلام کرد که پس از حدود یک دهه قطعی روابط با بولیوی، سفیر جدیدی را به این کشور می‌فرستد.

«دیوید هیل» معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت، این سفیر جدید با سفر به «لاپاز» به بازیابی «روابط عادی» میان دو کشور کمک خواهد کرد.

از سال ۲۰۰۸ که «اوو مورالس» رئیس‌جمهور سابق بولیوی «فیلیپ گلدبرگ» سفیر وقت آمریکا را از کشورش اخراج کرد، سطح روابط این دو کشور به کمترین سطح خود رسید.

مورالس که اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی به شمار می‌آید، پاییز امسال و در حالی که برای بار چهارم در انتخابات پیروز شده بود، از سوی احزاب مخالف به تقلب متهم شد و در نهایت با تهدید ارتش بولیوی و تحت فشار کشورهای غربی، مجبور به ترک کشورش شد. او دو ماه پیش از آرژانتین پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

مورالس در مصاحبه‌ای گفت که دلیل فشار آمریکا برای برکناری او، قراردادهای گسترده بولیوی با چین در زمینه استخراج لیتیوم و همچنین خودداری وی از قطع روابط با ایران، کوبا و ونزوئلا بوده است. او گفت هرکجا که سفارت آمریکا وجود داشته باشد، کودتا نیز رخ می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند