به گزارش روزنامه جروزالم پست، نتانیاهو امروز چهارشنبه به مکرون گفت: فرانسه باید در زمان غنی سازی اورانیوم و اعمال خشونت توسط ایران در خاورمیانه، تهران را تحریم کند.

این روزنامه صهیونیستی نوشت که مکرون در دیداری دو روزه برای شرکت در مجمع جهانی هلوکاست به قدس سفر کرده است.

ادعاهای نتانیاهو در حالی مطرح می شود که وی پس از خروج یکطرفه آمریکا از توافق هسته ای نیز اقدامات بسیاری را در راستای ترغیب اروپایی ها برای خروج از برجام انجام داده بود اما اروپایی ها درخواست او را نادیده گرفتند. 

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج  آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی از عمل به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه‌های زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.  

براین اساس با صدور بیانیه‌ای شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد؛ براساس آن تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط براساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند