غسان سلامه، فرستاده‌ ویژه‌ سازمان ملل به لیبی، با اعزام نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به لیبی، کشوری که درگیر جنگ داخلی است، مخالفت کرد.

سلامه در مصاحبه با روزنامه "دی ولت"، با اشاره به عدم پذیرش نیروهای خارجی در لیبی می‌گوید: «در جامعه‌ بین‌المللی هم آمادگی اعزام نیرو به لیبی را نمی‌بینم.»

آنچه از نظر غسان سلامه مهم است، تبدیل آتش‌بس کنونی به آتش‌بسی پایدار است.

به اعتقاد او، برای رسیدن به این هدف، نه به کلاه‌آبی‌ها بلکه تنها به شمار معدودی ناظران نظامی نیاز است.

فرستاده‌ ویژه‌ سازمان ملل، از نشست بین‌المللی درباره لیبی که روز یکشنبه (۲۹دی/۲۰ ژانویه) در برلین برگزار شد به عنوان یک موفقیت نام برد.

کنفرانس بین‌المللی لیبی ۲۹ دی در برلین با حضور سران و سیاستمداران بلندپایه چند کشور و نمایندگان طرف‌های اصلی درگیر در جنگ داخلی لیبی برگزار شد.

سلامه می‌گوید که هدفش کشاندن طرف‌های درگیر در مساله لیبی به پای میز گفت‌وگو بوده است.

به گفته‌ فرستاده‌ ویژه‌ سازمان ملل، این نشست با وجود مشکلات بزرگ، پربار بود. او از توافق طرف‌های درگیر در لیبی بر سر تشکیل کمیته‌ نظامی مشترک به منظور مذاکره بر سر آتش بس، به عنوان مهمترین دستاورد این نشست یاد کرد.

نشست بعدی، نیمه‌ ماه فوریه در برلین

این کمیته‌ بین‌المللی ادامه‌ هماهنگی روندی را که در برلین آغاز شده است به عهده خواهد گرفت و به گفته‌ سلامه برای نخستین بار در نیمه ماه فوریه و باز هم در برلین تشکیل جلسه می‌دهد.

فرستاده‌ ویژه‌ سازمان ملل می‌گوید، احتمالا آلمان به همراه فرستادگان سازمان ملل در امور لیبی، مشترکا ریاست این نشست را به عهده می‌گیرد.

۱۶ کشور و سازمان روز یکشنبه‌ گذشته بر سر تقویت تلاش‌های بین‌المللی برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی به توافق رسیدند. تحریم تسلیحاتی لیبی در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

شرکت‌کنندگان در این نشست با تاکید بر اینکه "هیچ راه‌حل نظامی برای بحران لیبی وجود ندارد" و تلاش‌های نظامی تنها "رنج مردم را افزایش می‌دهد"، متعهد شدند که از طرف‌های درگیر در لیبی حمایت تسلیحاتی نکنند.

آنها علاوه بر این خواستار خلع‌سلاح شبه‌نظامیان مسلح در لیبی و مجازات متخلفان برقراری آتش‌بس شدند.

بخش‌های زیادی از لیبی در حال حاضر تحت کنترل نیروهای ژنرال خلیفه حفتر است.

پس از نشست برلین، بحث دیگری در مورد لزوم کمک از سوی ارتش آلمان برای نظارت بر آتش بس در لیبی آغاز شد.

صبح دوشنبه، اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان گفت که در حال حاضر برای دولت، تصمیم درباره چنین اقدامی مطرح نیست.

او تاکید کرد: «پیش از یک آتش‌بس واقعی مورد توافق طرفین نیازی به صحبت در مورد مأموریت نظامی برای تأمین امنیت نیست.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند