نیروهای آمریکایی هفته تلاش کرده‌اند از دسترسی ارتش روسیه به میادین نفتی کلیدی در شمال شرق سوریه جلوگیری کنند.

این رویارویی که نخستین بار توسط یک رسانه ترکیه‌ای گزارش شده بود، بدون هرگونه تیراندازی یا خطر درگیری میان دو طرف به پایان رسید.

به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، پرسنل نظامی آمریکا یک کاروان روس را که نزدیک شهر «رمیلان» شده بود متوقف کرده و به نظر می‌رسد که نیروهای روس نیز پس از این رویارویی به پایگاه‌های خود بازگشتند.

مقامات پنتاگون به طور مستقیم گزارشی درباره رویارویی با نیروهای روسیه‌ای را اعلام نکردند، اما گفتند که بر جلوگیری از درگیری با دیگر نیروهای منطقه‌ای در مناطق حضور خود تمرکز خواهند کرد.

سرهنگ «مایلس کاگینزم» از مقامات آمریکایی روز سه‌شنبه به روزنامه واشنگتن پست گفت: «در سوریه، ائتلاف به دنبال کاهش خطر رویارویی نظامی با دیگر نیروهای منطقه‌ای بوده و این اقدام با هدف حفظ امنیت نیروهای ماست.»

پیشتر «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه با محکوم کردن حضور نظامیان آمریکایی در میادین نفتی شمال سوریه، گفت این اقدام منجر به افزایش تنش‌ در این کشور می‌شود.

چند هفته پیش نیز خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داد نظامیان آمریکایی ده‌ها خودرو و تجهیزات را از مناطق شمالی استان رقه و جنوب استان حسکه به منطقه نفتی رمیلان ارسال کرده و این تجهیزات در نزدیکی میادین نفتی مستقر شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند