الیاس حضرتی در تشریح جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس، علت حضور رئیس بانک مرکزی در این کمیسیون را بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی در خصوص نحوه پرداخت سود سپرده‌گذاران مؤسسات منحله وحدت (ارجاعی از هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی) عنوان کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان معتقدند بانک مرکزی در پرداخت پول سپرده‌گذاران مؤسسه‌های منحله وحدت تبعیض قائل شده است بنابراین شکایت آنها باید در قوه ‌قضاییه مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان موافق و مخالف در نشست امروز کمیسیون در این باره صحبت کردند اما هنوز به نتیجه و رای‌گیری نهایی نرسیده‌اند.

حضرتی همچنین از بررسی دوباره لایحه «حذف ۴ صفر از پول ملی» در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: رای‌گیری درباره موافقت با حذف آن به جلسات بعدی کمیسیون موکول شد.

وی درباره صحبت‌های رییس بانک مرکزی در نشست کمیسیون مبنی بر عملیات بازار باز برای کنترل باز پولی کشور نیز گفت: اگرچه «عملیات بازار باز» نزدیک یک سال است در شورای پول و اعتبار تصویب شده است اما ایجاد مقدمات اجرای آن زمان‌بر است و نیازمند آماده‌سازی سیستم نرم‌افزاری و آموزش کارکنان بانک‌هاست.

«فرآیند عملیات بازار باز» به این صورت است که در مواقع افزایش(کاهش) تقاضای ذخایر بانک‌ها که احتمال انحراف نرخ بهره(قیمت ذخایر) بازار بین بانکی از میزان هدف‌گذاری وجود دارد، بانک مرکزی از طریق خرید(فروش) اوراق بهادار و عرضه (جمع‌آوری) ذخایر، نرخ بهره بازار را به حول و حوش نرخ سیاستی هدایت می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند