به گزارش روسیاالیوم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای شرکت در نشست برلین وارد پایتخت آلمان شد.

براساس این گزارش؛ وی قبل از شروع نشست با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفتگو می‌کند.

گفتنی است که برلین پایتخت آلمان روز یکشنبه (۲۹ دی) میزبان کنفرانس صلح لیبی خواهد بود، کنفرانسی که فائز السراج نخست وزیر دولت الوفاق در طرابلس، ژنرال خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیانی که خود را فرمانده ارتش لیبی می‌خواند، و کشورهای تأثیرگذار و مداخله‌گر در بحران لیبی شامل ایالات متحده آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین، ترکیه، ایتالیا، امارات، مصر، الجزایر و کشور کنگو به آن دعوت شده‌اند تا برای پایان جنگ بیهوده‌ای که از سال‌ها پیش سرزمین عمر مختار را درگیر خود کرده است، دور هم جمع شوند. حتی پیش نویس بیانیه پایانی کنفرانس صلح لیبی در برلین تقریباً آماده است، ولی تردیدها درباره امکان اینکه، کنفرانس برلین نتایجی را محقق کند که دیگر کنفرانس‌های صلح درباره لیبی همچون کنفرانس الصخیرات، نشست پاریس، کنفرانس پالرمو و دیگر نشست‌ها و مذاکرات سری و غیر سری انجام شده درباره اوضاع لیبی از انجام آن عاجز بودند، سایه افکنده است..

بر اساس خبرهایی که به رسانه‌ها درز کرده است، پیش نویس بیانیه پایانی کنفرانس لیبی در برلین که قرار است فردا یکشنبه برگزار شود، شامل ۶ بند از جمله اصلاحات در زمینه‌های اقتصاد و امنیت، آتش بس و اجرای منع صادرات سلاح است.

شاید سوالی که مطرح می‌شود، این باشد که آیا کسانی که با یکدیگر جنگ می‌کنند (دولت الوفاق لیبی در طرابلس و شبه نظامیان حفتر در بنغازی) و حامیان منطقه‌ای و بین المللی آنها به این سند و توقف فوری جنگ و بازگشت به روند سیاسی پایبند خواهند بود؟

در حقیقت، با توجه به مضامین و محتوای کنفرانس برلین، به نظر می‌رسد همان اشتباهات کنفرانس‌های قبلی را تکرار کند به ویژه از نظر غیبت طرف‌های محلی در لیبی و در رأس آنها نمایندگان قبایل لیبیایی با وجودی که آنها تأثیر زیادی در اوضاع لیبی دارند، بسیاری از موارد آشتی که طی ماه‌های آینده در لیبی صورت گرفت، محرک اصلی آن نمایندگان قبایل با توجه به نقش بزرگی که به طور کلی قبیله در جامعه لیبی بازی می‌کند، بودند. نکته بعدی غیبت تونس در کنفرانس برلین است، در حالی که تونس یکی از مهمترین کشورهای همسایه لیبی است و روابط تاریخی و جغرافیایی گسترده‌ای با لیبی دارد و غیبت این کشور در این کنفرانس یک اشتباه غیر حساب شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند