"ساجد جاوید"، وزیر دارایی انگلیس در مصاحبه‌ای با روزنامه "فاینشنال تایمز" انگلیس اعلام کرد که این کشور بعد از برگزیت دیگر نمی خواهد به استانداردهای اتحادیه اروپا پایبند باشد.

 

وی از عرصه اقتصادی در کشورش درخواست کرد که بعد از برگزیت از همسویی با قواعد اروپایی خداحافظی کنند.

وزیر دارایی انگلیس با اشاره به مذاکرت تجاری پیش رو با اتحادیه اروپا بعد از وقوع برگزیت و در دوران انتقالی گفت: « دیگرهماهنگی وجود نخواهد داشت، ما دیگر فرمانبردار قانون آن‌ها نخواهیم بود، در یک بازار واحد فعالیت نمی‌کنیم و در اتحادیه گمرکی حضور نخواهیم داشت. این کار تا پایان سال انجام خواهد شد.»

وی افزود: "شرکت ها باید خود را با این واقعیت جدید هماهنگ کنند. در هر صورت این شرکت ها ۳ سال فرصت داشته اند تا خود را برای تغییرات در مناسبات تجاری با اتحادیه اروپا آماده کنند."

وزیر دارایی انگلیس ابراز امیدواری کرد که بعد از برگزیت اوضاع اقتصادی این کشور بهبود یافته و رشد اقتصادی دو برابر شود.

متعاقب پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی انگلیس در سال گذشته میلادی، مجلس عوام خروج این کشور از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ ژانویه و طرح نخست‌وزیر «بوریس جانسون» برای برگزیت را تصویب کرد.

مطابق طرح جانسون، انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، وارد «دوران گذار» خواهد شد، به این معنا که طرفین (بروکسل و لندن) ۱۱ ماه فرصت خواهند داشت تا به یک «توافق جامع» در خصوص ابعاد و جزئیات برگزیت دست پیدا کنند.

گرچه بوریس جانسون ابراز امیدواری کرده که در پایان دوره انتقالی یک ساله به یک توافق تجاری جامع با اروپا برسد، اما بنا بر گفته بسیاری از منتقدان نخست وزیر انگلیس، زمانبندی یک ساله برای چنین مذاکراتی واقع‌بینانه نیست. آنها معتقدند رسیدن به یک توافق جامع که در برگیرنده دغدغه‌ها و ملاحظات انگلیس پس از جدایی از اتحادیه اروپا باشد، مدت زمان بیشتری را می‌طلبد و بر همین اساس لازم بود تا جانسون دوران گذار را محدود به مدت زمانی ۱۱ ماهه نمی‌کرد.

وزیر دارایی انگلیس در توضیح این موضوع گفت: «تجارت به نحوی از این مسئله تاثیر خواهد پذیرفت، هم مثبت و هم منفی. برخی سود خواهند کرد و برخی زیان.»

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند