مهدی ذاکریان با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه این هفته تهران گفت: سخنان رهبری دو بال را برای اقتدار ایران تعیین کرد؛ حضور و مشارکت مردم در تشییع سردار سلیمانی که به صورت خودجوش و با حضور همه افراد و گروه‌ها با سلایق مختلف بود و از آن به دست خدا و ایام‌الله نام بردند که می‌تواند بسیاری از مسایل کشور را حل کند. تاکید ایشان بر این بود که حضور پرشور مردم لازمه مشروعیت نظام است. تاکید رهبری در پایان سخنانشان درباره مشارکت مردم در انتخابات نیز ناشی از رویکرد و تاکید ایشان بر حضور و مشارکت مردم به عنوان یکی از دو بال اقتدار ایران بود. دوم این‌که بر قدرت دفاعی ایران اشاره کردند که اگر هر کشوری به ایران حمله کند با پاسخ جدی و قاطع ایران مواجه خواهد شد. ایشان تصریح داشتند که قدرت دفاعی ایران و حاکمیت ملی غیرقابل معامله است.

وی درباره رویکرد رهبر انقلاب به مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: در دانش روابط بین‌الملل اساسا مذاکره یکی از ابزارهای روابط سیاسی است و تعطیل نمی‌شود. رهبری اظهار کردند در شرایط فعلی که آمریکا تماما آماده ضربه زدن به ایران است، مذاکره با آمریکا نداریم و اشاره کردند که حتی آنها در دل‌شان از سقوط هواپیمای اوکراینی خوشحال شدند. در رابطه با سه کشور اروپایی نیز اعلام کردند که این سه کشور قابل اعتماد نیستند اما مذاکره را نفی نکردند.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این‌که تصمیم‌گیری درباره مذاکره با آمریکا یا سه کشور اروپایی در موضوعات و مقاطع مختلف در عالی‌ترین سطوح اتخاذ می‌شود خاطرنشان کرد: از این رو صحبت از مذاکره در سطوح پایین‌تر صرفا به حاشیه رفتن است نه این‌که بخواهد مشکلی را حل کند. تصمیم در این رابطه باید در سطح شورای عالی امنیت ملی گرفته شود. در حال حاضر هم رهبری نظر دادند که با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم.

ذاکریان گفت: کشور با مشکلات جدی به ویژه در حوزه اقتصاد و تامین معیشت و رفاه مردم مواجه است و به لحاظ سیاسی نیازمند حمایت سیاسی و مشارکت حداکثری مردم هستیم. یک سیستم سیاسی قوی نیازمند مشروعیت است و این مشروعیت از طریق مشارکت مردم، پاسخگویی به مردم و ایجاد رفاه و امنیت ایجاد می‌شود. اگر این طور نباشد سیستم با بحران‌های مختلف رو به رو می‌شود. تحریم‌های آمریکا علیه ایران لزوما از جنس تحریم نیست بلکه از جنس ترور اقتصادی است و ملت ایران را دارد نابود می‌کند؛ حل این مساله در گرو کاهش آلام مردم است. هنگام بروز مشکل و خطا اگر سیستم به سمت جبران مشکلات به هر شکل نرود تهدید جدی را برای سیستم ایجاد خواهد کرد. ما نیازمند سیستمی هستیم که در شرایط فشار حداکثری بتواند از این بحران‌ها عبور کند و شفاف باشد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: آمریکا تمام تلاش خود را انجام داد تا نظام ایران را از سیستم‌ سیاسی مطلوبی که در بالا اشاره کردم دور کند پس باید دقت کنیم در تله آمریکایی ها نیفتیم. باید از اقدامات و تصمیماتی که آمریکا سعی دارد برای ملت و کشور رخ دهد به شدت اجتناب کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند