پارلمان عراق ۱۵ دی ماه و درست دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با برگزاری جلسه‌ای درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج همه نیروهای خارجی رأی داد.

بنا به گزارش  پایگاه خبری «دویچه وله»، وزیر دفاع آلمان روز گذشته به عنوان بخشی از مذاکرات خود با فرماندهان عالیرتبه ارتش، با نظامیان کشورش در عراق دیدار کرده است.

طبق این گزارش، این دیدار در شرایطی صورت گرفته است که برلین در تلاش است تا ادامه حضور نظامیان آلمانی در کشور عراق را تضمین کند.

نظامیان آلمانی به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در عراق حضور دارند و آنه گرت کرامپ کارن باوئر بعد از سفر خود به عراق در صفحه توییتر خود نوشت: «ما آمادگی داریم تا در صورتیکه دولت عراق همچنان از ما تقاضا داشته باشد، با همکاری همپیمانان خود، حمایت از مردم عراق در مبارزه با تروریسم و داعش را افزایش دهیم».

بر اساس گزارش دویچه وله، بسیاری از نظامیان آلمانی اوایل ماه جاری میلادی (اواسط دی ماه) در پی ترور سردار  سلیمانی و هفت تن از یارانش در نزدیکی فرودگاه بغداد، عراق را ترک کردند.

با اینحال، پارلمان آلمان روز گذشته (چهارشنبه) تلویحاً از ادامه حضور نظامیان آلمانی در عراق حمایت کرد و اکثریت نمایندگان پارلمان مخالفت خود را با لایحه خروج نظامیان آلمانی از عراق اعلام کردند.

طبق این گزارش، وزیر دفاع آلمان قبل از سفر به عراق با نظامیان آلمانی در اردن دیدار کرد و از اربیل برای گفت‌وگو با مقام‌های ارشد نظامی به بغداد وارد شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آلمان حدود ۹۰ نظامی در اربیل دارد که آنطور که برلین گزارش کرده است، وظیفه آموزش نیروهای امنیتی و نظامی کرد را برعهده دارند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند