حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز(پنج شنبه) در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی، گفت: یک فرمانده نظامی ما به دست آمریکایی ها ترور می‌شود واثر این شهادت در کل منطقه و جهان جلوه دارد.  

وی تاکید کرد: اینجا بانک مرکزی است و این شهادت حتی در قیمت ارز، نفت، بورس و همه بازارهای مالی دنیا اثر گذاشت و از نظر روانی، فکری و سیاسی کل منطقه را تحت تاثیر قرار داد. اینکه مردم مسلمان از کشمیر تا آفریقا همدردی کنند حادثه کم نظیری است که قدرت نظام را نشان می‌دهد که یک انسان خدوم و نقش‌آفرین در منطقه چگونه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* کمتر کشوری است که در برابر آمریکا بتواند صریحا اعلام کند و یک پایگاه مهم منطقه ای آن را زیر موشک باران قرار دهد. اینکه در مقام عمل یک پایگاه آنها را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم و ناچار کنیم آنها را تا از تهدیدشان عقب بنشینند، بسیار مهم است.

* {با اشاره به تهدید ترامپ مبنی بر هدف قرار گرفتن ۵۲ نقطه در کشور}: وقتی ما تهدید کردیم، لحن و برنامه آنها تغییر یافت و صریحا عقب نشینی کردند.

* در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی یک نفر نبود در کشور که از حادثه داغدار نباشد و اظهار همدردی نکند. ملت ایران یک ملت عادی نیست که به سادگی بشود این ملت را در برابر اهدافی که دشمن دارد از مسیرشان منحرف کرد، البته در میدان مبارزه و جنگ زخمی شدن و سختی و مشکلات طبیعی است، یک ابر قدرتی مقررارت بین المللی را زیرپا گذاشته و رسما اعلام کرده من می‌خواهم با این نظام و مردم بجنگم و آنها را تسلیم کنم.

*کاری که آمریکا در این مدت انجام داده، برای دنیا نشان داد که برنامه‌ریزی آنها کاملا غلط بوده است، رئیس جمهور آمریکا به تعدادی از سران کشروها گفته بود با طرح جدید تحریم، نظام ایران ۳ ماه بیشتر مقاومت نخواهد کرد.

* از اردیبهشت سال ۹۷ که آنها آغاز کردند و توطئه و تحریم بسیار سنگینی را که عملیاتی کردند تا امروز ببینید ملت ما قوی‌تر، مستحکم‌تر در برابر این توطئه است یا ضعیف‌تر شده؟

* از آغاز دولت یازدهم شاهد آن بودیم که با یک مشکل بزرگ سیاسی-اقتصادی روبرو هستیم، از ابتدا هم که بنده در رقابت های انتخاباتی ۹۲ آمدم به خوبی می دانستم که با یک مشکل بزرگ روبرو هستم چراکه وضعیت اقتصادی ما معلوم بود. قبلا هم گفته‌ام که این تعبیر رئیس جمهور قبلی فرانسه است که گفت ما شش کشور قاطعانه تصمیم گرفته بودیم برای حمله نظامی به ایران و مصمم بودیم در سال ۲۰۱۳ این حمله انجام بگیرد، بعد از انتخابات در سال ۲۰۱۳ ما را دچار تردید کرد و بعد منصرف شدیم.

* حضور مردم در انتخابات و ایستادگی در کنار دولت و نظام آنها را منصرف کرد، از همان آغاز دولت یازدهم، تغییر در انتظارات تورمی کاملا ملموس بود.اقتصاددانان ما باورشان نمی‌شد که تورم تک رقمی شود؛ اما در اواسط دولت یازدهم تورم تک رقمی شد و تا اوایل ۹۷ نیز تک رقمی بود. چه چیزی باعث شد تورم تک رقمی بماند؟ امید مردم بود که می دیدند گره ها یکی پس از دیگری باز می شود.

* ما می‌دانستیم که بخشی از اقتصاد ما وصل به سیاست و سیاست خارجی است،‌ اگر کسی بگوید من به دنیا کاری ندارم، کاملا درونگرا هستم و اقتصادم تمام مشکلاتش را حل می‌کنم، حالا من بلد نیستم، البته اقتصاددان نیستم ولی بلد هم نیستم؛ اگر اقتصاد دانی بلد است بیاید به ما بگوید که اگر همه روابط خارجی به هم ریخته و تخریب شده باشد و مردم احساس کنند شرایط هر روز سخت‌تر می‌شود و در فروش محصولاتمان با مشکل مواجه شویم و در عین حال اقتصاد مملکت دست نخورد؛ حداقل من بلد نیستم.

* اینگونه نیست که اقتصاد برود کار خود را بکند،‌ اقتصاد حتما به فرهنگ، امنیت و سیاست مرتبط است.

* تلاش دولت این بوده که یک ثبات و امیدی را نسبت به آینده به وجود بیاورد و جلوی برخورد نظامی و جنگ را بگیرد و این کار را روزانه انجام داده است. من به عنوان مسئول شورای عالی امنیت ملی روزانه مراقبت می کنم، نمی‌توانم همه چیز را اینجا بگیرم، اگر مراقبت مداوم صورت نگیرد، بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است.

*{با اشاره به تقسیم قدرت و اختیارات در قانون اساسی}: البته می‌دانید اختیارات در قانون اساسی تقسیم شده است، دولت و رییس‌جمهور یک اختیاراتی و قدرتی دارد، بخشی را مجلس دارد و بخشی را رهبری دارد، ما باید در چارچوب این قانون اساسی حرکت کنیم، همه مسئولان کشور در این امر هم عقیده‌اند و اتفاق نظر دارند همه می‌خواهند امنیت باشد اما بعد از امنیت مساله سیاست خارجی است، سیاست خارجی یعنی اینکه ما با دنیا چطور رفتار کنیم و آن‌ها با ما چه برخوردی داشته باشند. این طور نیست که تنها بگوییم این کشور دشمن ماست، خب بعد چه؟ مردم به ما رای دادند که این تنش‌ها و دشمنی‌ها را کاهش بدهیم؟ این که فقط به مردم گزارش بدهیم که آنها با ما و اسلام خوب نیستند؟ خب چه کنیم؟ باید ببینیم راه حل‌هایی وجود دارد یا ندارد؟

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند