به گزارش تارنمای نشریه هیل، این تعداد، نشان از سرخوردگی جمهوریخواهان از توجیهات دولت ترامپ در مورد ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه دارد.

سناتور «تیم کین» قطعنامه‌ای دو حزبی را در اختیار سناتورها قرار داده که به ترامپ توصیه می‌کند نیروهای آمریکایی را از هر گونه مخاصمه‌ای علیه ایران ظرف ۳۰ روز از زمان تصویب این قطعنامه خارج کند.

«مایک لی» و «رند پل» دو سناتور جمهوریخواه آمریکا تاکنون از این اقدام حمایت کرده‌اند و به گفته کین، ۸ سناتور دیگر جمهوریخواه از جمله «سوزان کالینز»، «میت رامنی»، «لیزا مورکووسکی» و «تاد یانگ» در حال بررسی آن هستند.

دموکرات‌ها می‌توانند در هر زمان برای رای گیری در مورد این قطعنامه اعمال فشار کنند، ‌اما «چارلز شومر» رهبر اقلیت سنا روز دوشنبه گفت که رای گیری اواخر هفته جاری انجام می‌شود.

این قطعنامه در صورت تصویب در سنا، باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا نیز برسد و سپس به کاخ سفید فرستاده شود که در آنجا احتمالا با وتوی ترامپ مواجه می‌شود.

به گفته سناتور لی، ‌جمهوریخواهان باید این قطعنامه را به عنوان یک اقدام غیرقابل بحث درنظر گیرند که موید بیانیه قانون اساسی است مبنی بر اینکه کنگره تنها نهادی است که از قدرت صرف برای اعلان جنگ برخوردار است.

وی یادآور شد که در این قطعنامه قید شده که خصومت ورزی بیشتر علیه ایران نیاز به مجوز کنگره دارد.۹۱۰۹

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به اقدام تروریستی آمریکا، ۱۳ فروند موشک بالستیک به سوی پایگاه عین‌الاسد آمریکا در استان الانبار واقع در غرب عراق شلیک کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند