سیدمحمد جواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی درباره طرح کاهش سطح روابط با انگلیس گفت: به دنبال جنایت کشورهای اروپایی در حق ملت بزرگ ایران و حتی جهان اسلام و منطقه و حمایت‌های بی چون و چرایی آنها از رژیم جنایتکار صهیونیستی و حمایت از ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و موضع‌گیری‌های آنها علیه کشورمان، طرح کاهش روابط با فرانسه و آلمان مطرح کرده بودیم که تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کردند با توجه به اظهارنظر اخیر وزیر خارجه انگلیس کاهش روابط با آلمان و فرانسه در حال حاضر از این طرح خارج شده و موضوع کاهش روابط با انگلیس را به صورت طرح دو فوریتی به مجلس دهیم.

وی افزود: طرح کاهش سطح روابط ایران با انگلیس تهیه و تدوین شده و قرار است در دستور کار یکشنبه هفته آینده (۲۹دی) مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات این طرح گفت: پس از تصویب این قانون دولت مکلف است سطح مناسبات سیاسی خود را با انگلستان تا سرحد کنسولی کاهش دهد و ارتقای سطح مناسبات و روابط را فقط با تصویب مجلس شورای اسلامی امکانپذیر است.

ابطحی گفت: با تصویب این قانون فقط مجلس شورای اسلامی می‌تواند ارتقای سطح روابط با انگلستان را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: پس از کاهش سطح روابط و مناسبات ایران با انگلستان و اتخاذ تضامین لازم می‌توان درباره افزایش سطح مناسبات تعیین و تکلیف کرد.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: برای افزایش سطح مناسبات ایران و انگلستان ابتدا باید وزارت خارجه با طرح دعاوی حقوقی و بین‌المللی و استیفای حقوق ملت ایران و گزارش اقدامات این موضوع هر سه ماه یک بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌توان درباره بازگشت به سطح روابط فعلی صحبت کرد.

ابطحی اضافه کرد: طرح کاهش سطح روابط ایران و انگلستان هم‌اکنون به هیأت رئیسه مجلس داده شده تا در روز یکشنبه دو فوریت آن بررسی شود.

وی افزود: با توجه به جوی که در مجلس شورای اسلامی پس از دخالت‌های اخیر انگلستان و سفیر لندن در تهران و حضور این دیپلمات انگلیسی در اغتشاشات و تجمعات غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی و همچنین دستگیری این سفیر اروپایی وجود دارد می‌توان به تصویب سطح کاهش روابط ایران و انگلیس امیدوار بود.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعداد امضاهای نمایندگان موافق کاهش سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با انگلستان رو به افزایش است و امیدوارم در هفته آینده کلیات و جزئیات آن به تصویب مجلس برسد.

وی در پایان گفت: ما جز ضرر از رابطه با انگلستان چیز دیگری به دست نیاورده‌ایم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند