جلیل رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به فعال سازی مکانیسم ماشه از سوی طرف‌های اروپایی برجام، گفت: بر اساس توافق برجام هر یک از اعضای گروه ۱+۵ که اعلام کند یکی از طرف‌ها نقض مقررات کرده به درخواست حداقل یکی از اعضا مکانیسم ماشه فعال می‌شود. لذا جلسه‌ای در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو تشکیل می‌شود و موضوع را ظرف مدت پانزده روز بررسی می‌کنند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورتی کشورهای عضو تخلف را احراز کنند، اما نتوانند به نتیجه برسند یا موضوع را حل و فصل کنند، کمیته رفع اختلاف یا کمیته سه نفره متشکل از کشور شاکی، کشور متخلف و یک کشور بی‌طرف تشکیل می‌دهند و به بررسی مسئله می‌پردازند. بررسی در این مرحله حدود یک ماهه زمان می‌برد.

وی افزود: در نهایت اگر کشورها به حل مشکل نرسند و تخلف همچنان احراز و به مفهوم ایجاد مشکلاتی در اجرای برجام تلقی شود، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌شود و شورای امنیت بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را به رأی می‌گذارد.

رحیمی جهان‌آبادی معتقد است: اروپایی‌ها مکانیسمی را شروع کردند تا از اهرم فشار علیه ایران استفاده کنند و در نهایت ایران به برجام بازگردد. اروپایی‌ها باید این مکانیسم ماشه را علیه آمریکایی‌ها فعال می‌کردند، آنها از برجام خارج شدند و مفاد توافق را نادید گرفتند و به نوعی اساس برجام را نادید گرفتند. ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد و در واکنش به رفتار اروپایی‌ها طبق توافق تعهدات را کاهش داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اروپایی‌ها نباید انتظار داشته باشند که ایران در مقابل خروج آمریکا از برجام و انفعال آنها سکوت کند و هیچ حق و خواسته‌ای را پیگیری نکند. فعال سازی مکانیسم ماشه اقدامی غیر عقلانی است زیرا قطعا موجب فروپاشی برجام می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که آمریکایی‌ها متعهد به اجرای برجام نباشند، اروپایی‌ها نمی‌توانند از ایران بخواهند که به مفاد برجام پایبند باشند، زیرا آمریکایی‌ها روند نقض مقررات را شروع کردند. در صورتی که کشورهای عضو در جریان حل اختلافات به نتیجه نرسند، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌شود.

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: اروپایی‌ها از خود اختیار چندانی ندارند و آمریکا صاحب اختیار آنها است. آنها اراده‌ای برای رفع مشکلات برجام را ندارند. روسیه و چین بسته به تعاملات خودشان با اروپایی‌ها در برابر این موضوع، موضع گیری خواهند کرد. به نظر می‌رسد که نمی‌توان به روس‌ها و چینی‌ها امیدوار بود.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران باید از ظرفیت دیپلماتیک خود به ویژه در ارتباط و رایزنی با روس‌ها و چینی‌ها استفاده کند و در طرح موضوع با قدرت ورود و موارد نقض آمریکا در برجام را تشریح کند البته اروپایی‌ها مشکل حقوقی با ایران ندارند و این رفتارها ناشی از مشکلات سیاسی است. آنها عملا مسیری را می‌روند که پیش از آن آمریکایی‌ها رفته‌اند.

نقوی حسینی: فعال کردن مکانیزم ماشه فرار از عدم اجرای مسئولیت‌های اروپایی‌هاست

هم‌چنین نوشت: 

سید حسین نقوی حسینی در واکنش به اقدام انگلیس، آلمان و فرانسه در فعال کردن مکانیسم ماشه در برجام گفت‌: اروپایی‌ها هم مثل آمریکا به تعهداتشان در برجام عمل نکردند. آمریکا یک طرفه از این توافق بین‌المللی خارج شد و اروپا هم علی رغم ماندن به تعهداتش عمل نکرد که تفاوتی با خارج شدن از برجام نداشت.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی مطابق با مفاد برجام تعهداتش را اجرا کرد و بعد از آن با اجرا نکردن تعهدات طرفین گام‌های کاهش تعهدات را برداشت گفت: در همین شرایط بود که آمریکا سردار سلیمانی، این رزمنده خستگی ناپذیر ملت ایران را به شهادت رساند. فکر می‌کرد که ایران کوتاه می‌آید، اما دید که سپاه بر رجزخوانی‌های آمریکا خط بطلان کشید و پایگاه آنها از داخل ایران مورد هدف قرار گرفت. آنها وقتی دیدند که ما نسبت به حملات وحشیانه آنها اقدام نظامی کردیم فهمیدند که تهدیدها و رجزخوانی‌هایشان تاثیری ندارد؛ لذا فعال کردن مکانیسم ماشه را در دستور کار قرار دادند.

نقوی حسینی یاد آور شد: مکانیسم ماشه برای وقتی بود که ما به تعهدات برجامی خود پایبند نبودیم. حال آن که ایران به تمامی مفاد برجام عمل کرد. این آمریکا بود که از برجام خارج شد و اروپا نیز به تعهداتش پایبند نبود. به همین دلیل اجرای مکانیزم ماشه خلاف مواد برجام و توافقات و موازین بین‌المللی است. حتما باید دستگاه دیپلماسی به این موضوع ورود جدی داشته و حقوق ملت ایران را استیفا کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اظهار کرد:‌ آمریکایی‌ها وقتی دیدند که نتوانستند ایران را شکست داده و ما را پای میز مذاکره بکشانند پرونده را به سمت دیگری بردند؛ رفتاری که تنها به این جهت انجام شد که آنها از انجام مسئولیت هایشان فرار کنند.

وی با تاکید بر اینکه در همین شرایط توان نظامی ایران در مقابل دشمن دارای بازدارندگی است گفت: آمریکا و اروپا در طول سالیان گذشته تلاش می‌کردند که موضوع توان نظامی و دفاعی ما را به خصوص در حوزه‌ی موشکی به عنوان شرط مذاکره قرار دهند که موفق نشدند و فهمیدند ایران کوتاه نمی‌آید و در موشک باران پایگاه عین‌الاسد و سخنرانی ترامپ همه دیدند که او چطور با حالت شکسته و ناکام محل مصاحبه را ترک کرد چون فهمید چه ضربه‌ای خورده و توان مقابله با ما را ندارد. این همان شکسته شدن هیمنه آمریکاست که ما با تکیه بر این توان نظامی قدرت بازدارندگی در مقابل دشمن را داریم.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند